• 5:20 AM
  • середа , 28-вересня-2022

The Economist: "РФ розгортає сапаратиські настрої на Закарпатті"

  • 4/7/2015
  • Перегляди 1109
  • Коментарі 0

"Long live Ruthenia" ("Хай живе Рутенія") - стаття з такою пафосною назвою вийшла 3 квітня 2015 року у впливовому британському журналі The Economist.

Видання присвятило її новій тактиці російських спецслужб. Тепер вони намагаються розхитати України не тільки за рахунок Донбасу, але і спробувати вдарити з іншого боку. За інформацією видання, РФ веде активну діяльність в Закарпатті, де намагається розгойдати сепаратистські настрої серед русинів і місцевої угорської діаспори.

"Захована за Карпатськими горами, Закарпатська область України також має свої проблем. Однак етнічний сепаратизм не входить до їх основного кола. Тим не менш, русини та громада етнічних угорців цього віддаленого регіону  стали мішенню російської пропаганди, що спрямована на розкол українського суспільства", - зазначає The Economist.

У середині березня деякі українські новинні сайти передрукували повідомлення, що нібито організації русинів Закарпатті провели з'їзд "з вимогою визнання своєї національної ідентичності та автономії своїх земель". Однак швидко виявилося, що ніякого з'їзду не було - це повідомлення було створено технологами російського інформаційного агентства ТАСС.

Автори статті іронізують, що мабуть найвідоміший у світі русин Енді Уорхол був би у захваті від такого неймовірного постмодерністського сценарію.

Зокрема у фейковій новині йдеться про з'їзд русинів у місті Мукачево. Однак місцеві русини про це нічого не знають. А "русинського лідера" та "прем'єр-міністра Підкарпатської Русі" Петра Гецка" (як його називає ТАСС) на Закарпатті не бачили вже кілька років. Тим більше, Гецко перебуває у розшуку в Україні через звинувачення у сепартизмі.

"Росія намагається розіграти русинську карту в Закарпатті", - так вважає Євген Жупан, головний лікар обласної дитячої лікарні в Мукачеві та голова Народної Ради русинів Закарпаття. Пан Жупан каже, що більше не дає інтерв'ю для російських ЗМІ, які, за його словами маніпулювали його заявами в минулому.

Як зазначає британьске видання, насправді вимоги русинських організацій в Україні значно скромніші - лише відновлення їх статусу як етнічної спільноти. У січні деякі з них виступили із заявою, в якій висловили підтримку шляху України до демократизації та європейської інтеграції.

Однак існує ще один момент, який здатен викликати ще більшу напруженість. А саме статус 156 000 етнічних угорців України, які переважно мешкають на Закарпатті. Тут корені проблеми йдуть з-за меж України.

"Віктор Орбан, прем'єр-міністр Угорщини та один з кращих друзів Володимира Путіна в Європі, неодноразово закликав до автономії угорських українців. Пан Орбан знайшов собі союзника в особі Ласло Брензовича, голови угорської Культурної асоціації Закарпаття (KMKSZ) і члена парламенту України, де він представляє партію президента Петро Порошенко. Але пан Брензович ніколи не заходив так далеко, як "Йоббік" - праворадикальна партія Угорщини, яка на фоні кризи в Україні бачить можливість "нарешті врегулювати ситуацію закарпатських угорців", - зазначає The Economist.

Епіцентром угорської культури в Україні є місто Берегово, в якому мешкає 24 000 жителів, і розташоване недалеко від кордону. Тут повсюди багато  угорських прапорів, дорожні знаки є двомовними, а угорську можна побачити навіть на адміністративних вивісках (наслідок закону України 2012 року про регіональні мови). Також багато місцевих жителів скористалися спрощеною процедурою отримання громадянства Угорщини, якого домігся пан Орбан та його партія "Фідес" у 2010 році.

Британське видання стверджує, що "зі своєї штаб-квартири в сусідньому Ужгороді, KMKSZ натякнув на симпатії до проросійських сепаратистів у східній Україні". А також закликає до мирного врегулювання конфлікту, надання більших прав національним меншинам і створення адміністративних одиниць за етнічною ознакою. Також пан Брензович критикує тотальну військову мобілізацію, і виступає за те, аби у зону військових дій не відправляли чоловіків з сільської місцевості.

Утім ці заяви не такі різкі як у представників "Йоббіка", які засуджують "маріонетковий уряд Києва" і стверджують, що він "служить інтересам Атлантичних сил".

Автори статті вважають, що Орбан буде продовжувати грати в цю політичну гру, але він не має жодного інтересу провокувати насильство. А що стосується русинів, то вони не мають наразі закордонних спонсорів для розпалювання сепаратизму.

Однак, "якщо російська преса хоче знайти впливові етнічні сепаратистські рухи в Закарпатській Україні, то вона однозначно зуміє їх винайти", - зазначає The Economist.

Mukachevo.net

Коментарі (0)

Додати коментар
Введіть число
 
Використання матеріалів сайту дозволено тільки за згодою редакції "Irshava News" та наявності активного гіперпосилання на джерело. Всі права на тексти, зображення і відео належать їх авторам.
Підписка Контакти
RSS irshava.news@gmail.com
Facebook +38 096 730 15 29
ВКонтакте
Партнери
© 2014 Irshava News