• 6:47 AM
  • п'ятниця , 9-червня-2023

Історія єврейської громади в Іршаві

  • 1/30/2022
  • Перегляди 907
  • Коментарі 8

Продовжуємо Вам розповідати про історію Іршави та її околиць.

Сьогодні розповімо як жилось єврейській громаді в нашому місті.


ДОВОЄНА ІРШАВА


Коли була створена єврейська громада Іршави, невідомо. Найстаріша надгробна плита єврейського цвинтаря датується кінця 19 століття.

Іршава була відома серед єврейських громад переважно завдяки своїй єшиві, заснованій рабином Йоелем Тейтельбаумом, який прибув до міста із Сатмару ( нині м.Сату-Маре, Румунія) перед Першою світовою війною. Після війни до нього в Іршаву приїхало багато євреїв, а серед його учнів були також рабини та керівники громади.

Євреї Підкарпатського регіону були одними з найбідніших у Європі, багато з них проживали в сільській місцевості та працювали в сільському господарстві. Єврейські сім’ї заробляли на життя торгівлею та ремеслом. Вони працювали переважно як торговці та ремісники, зокрема як теслі, ковалі, кравці, шевці та малярі.


Колишня синагога. by Christian Herrmann, 2018, Irshava

На початку ХХ століття було збудовано два лісопильні заводи, щоб створити місцеву меблеву промисловість, а також хімічну фабрику по дереву, спирту, ацетону та клею, на якій працювали євреї.

Іршавські євреї жили біля головної дороги, яка перетинала місто. На ідиш її називали «єврейською дорогою». Більшість євреїв мали власні будинки з квітковим садом попереду і городом і фруктовими деревами позаду. У центральній синагозі відбувалися щоденні молебні. У шабат і релігійні свята вся громада відвідувала богослужіння. Один із входів до синагоги був через поля.

У 1941 році в Іршаві проживало 1393 єврея. Більшість його громадян були русинами. Їхня мова була русинською, але розмовляли також угорською, російською та чеською. Більшість євреїв розмовляли між собою на ідиш.


ОКУПАЦІЯ


Після Мюнхенської угоди 1938 року Чехословаччина була розділена, а Іршава та околиці були анексовані Угорщиною. Місто стало відоме угорською як Ілошва (Ilosva).

У березні 1939 року угорці окупували регіон і ввели закони, які обмежували доступ євреїв до освіти, торгівлі та професій. Багато євреїв зазнали переслідувань і витіснені зі своїх занять. Єврейські підприємства були захоплені угорцями, але багато з них залишилися закритими.

У 1940 році 150 євреїв з Іршави були призвані в батальйони примусової праці, а інших призвали на службу на Східний фронт, де більшість загинула.


У серпні 1941 р. низку єврейських сімей, які не змогли підтвердити своє угорське громадянство, було вислано до Кам’янця-Подільського на окуповану нацистами українську територію, де вони були вбиті. Декільком єврейським родинам Іршиви вдалося отримати підроблені документи за допомогою шкільного чиновника і таким чином уникнути відрахування.


ДЕПОРТАЦІЯ


У березні 1944 року нацисти окупували Угорщину і встановили маріонетковий уряд. Цей уряд брав участь у Голокості.

На початку квітня того ж року всім євреям в Угорщині було наказано носити жовтий значок на одязі.

У квітні 1944 року, відразу після Пасхи, євреїв Іршави загнали в гетто з євреями з навколишніх місцевостей. Місцева угорська поліція вилучила всі коштовності та годинники.


22 травня 1944 року гетто було спустошено, а всі його жителі були депортовані до концентраційного табору Аушвіц-Біркенау в окупованій Польщі.

Коли потяги прибули до Біркенау, вибір був зроблений на рампі. Це давало здоровим молодим чоловікам і жінкам шанс на виживання, оскільки їх часто відбирали для рабської праці. Той факт, що вони прибули за шість місяців до звільнення табору, збільшив їхні шанси вижити.

Під час Голокосту загинуло близько 85% євреїв Підкарпатської Русі. Близько 1900 євреїв з Іршави було вбито, більшість з них в Освенцимі. Серед них був також останній рабин Іршави, Моше Вірценбергер.

Кількість євреїв Іршави, які пережили війну, невідома.


ВИЗВОЛЕННЯ


Іршава була звільнена Червоною Армією восени 1944 року.

Після Другої світової війни Карпати були приєднані до Радянського Союзу в 1945 р. Ілошва увійшла до складу УРСР і отримала назву Іршава.

Після звільнення нацистських концтаборів у 1945 році до Іршави повернулася жменька вцілілих. Більшість тих, хто вижив, виявили, що їхній будинок заселений незнайомцями.

Більшість іршавських євреїв були або дуже релігійними, або сіоністами. У сталінізмі було неможливо дотримуватися релігійних обрядів, і сіоністська політика могла призвести до арешту. У результаті більшість тих, хто вижив, вирішили залишити Карпати та емігрували до Ізраїлю чи на Захід.


Єврейський цвинтар by Christian Herrmann, 2018, Irshava

За матеріалами: 45aid.org
Головне фото: Роман Вишняк, Брід, 1938 © Мара Вишняк Кон, з колекції ICP

Коментарі (8)
Олег
5/18/2022 9:35:53 AM  |  IP: 193.34.173.***
У нас зараз суботники дишковецькі Микита дубрівський екс субутник і салвішта Василь Луцович екс християнин носять нитки на кадях, одіваються як жиди прийняли жидівську релігію юдеську, предали хрестиянство і батьків які їх христили в царквах, і кажуть вони євреї, бо вини обрізались прийняли иудесььку релігії по ідеології собі приписують чужу національность, а вони немають ні каплі крови єврейської або єврейського коріння . в Еларі тоже такі переселенці " євреї " як ці суботники, .релігійні шарлатани вигоди.. якщо би вони були євреї по наіональности, то вже всі мали репатріроватись в Израиль і отримати громадянство і пособіє, а вони такі євреї як суботники салвішти егови і тд.. і та вся пиздобратія, яка предала батьків які їх хрестили і Бога який прийняв хрещеніє, і попи записували їх в метричні церковні книги, і передавали в архіви .чоловік міняющий релігію в здравом уме називається тряпочник як на кукле коли міяють рукава, релігія то не одежда яку можна поміняти, релігія та яка прийшла із рожденіям .чоловік міняющий релігію в здравом уме предає батьків і Бога !
ю р а
2/20/2022 3:01:43 PM  |  IP: 194.0.157.***
Витьок ти ще молода людина з малим життевим досвидом я в молоди роки теж часто проти-
вився инколи артачився протестував людям з досвидом але потим з роками спостеригав анализу-вав робив висновки а тепер можу дозволити соби й прогнозувати.
Вже недалеко той час як прогнози збуватимуться й досить динамично.
Потим можливо згадаеш як на своий исконний земли ти будеш никим.
Д о б р а тоби здоровя вдачи в бизнеси.
Вітьок
2/18/2022 12:08:00 AM  |  IP: 146.70.23.***
Юра,пак і нашої чиляди повно по цілому світови.Прийди лиш у Прагу.Туй чиську мову не учуєш,усьо нашоє.Та по ходу і мы прийшли іх уживати гет,як титульну націю. Ци ісе ги кажуть кацапы " это другое"?У тебе лічно много кось зимлі забрав? Май легше винити у своїх прой.обах когось другого.
І ты "Гоша" не думав про уто,што ті євреї в Умані як туристы-лишавуть там кучу бабла,за якоє потому живуть наші люди місяцями.Так само як любый курортный город за єден сезон живе цілий рік.
Я не топлю за євреїв.Просто таку дурню пишете.
По вашів логіці,кіть одкрыв ТЦ вать підприємство,та він злодій.А про уто,што дав роботу людям,і платить налоги туй,та уто нич.
юра
2/17/2022 11:00:36 AM  |  IP: 194.0.157.***
дорогий ти мий В И Т Ь О К ти зовсим не ориентуешся в политици цього \ Ц В И ТУ \ е багато
по вьому свиту С Ш А . Англия. Франция и т.д. и вони все роблять для того щоб нас як титульну
нацию видавити з нашои территории \земли\ а сами прийти з великими грошима скупити а мож-ливо обкласти податками такими щоб ми сами видмовились вид земельних дилянок .створених
пидприеств.торгових центрив .
можу тоби назвати представникив бувшои влади \КУЧМА- ПИНЧУК. АЗАРОВ. ТИМОШЕНКО.ПОРО-
ШЕНКО. ЧЕРВОНЕНКО. БРОДСЬКИЙ и т.д. В них тильки призвища украинськи и ти бачиш як теперишний ПРАВИТИЛЬ ЗЕЛЕНСЬКИЙ що з нами витворяе. ОЙ НЕ ЧЕКАЙТЕ вид добра.
Вітьок
2/15/2022 10:02:00 PM  |  IP: 146.70.46.***
Юра,а одколе уто у Ізраільви є торнадо,наводнєнія,землетруси і засуха?
юра
2/9/2022 11:16:00 AM  |  IP: 194.0.157.***
Дуже правильно пидмитив Г О Ш А добавлью до цього де ж евреи ще найдуть таких оболванених людей яки на протязи декилькох десяткив рокив живуть обманом так званои
Э Л И Т И нагло и безнаказаного грабуюють його. Як тут им не скористатися таким - центр Эвропи
з ии прекрасною землицею ии надрами климатичними умовами. Тут немае разрушающих торнадо
наводнений землетрясений засух и т.д. Зеленський В.А. пид видом надання громадянства Украни
особам диаспори на протязи 2021 р. надав громадянство бильше 200 тис. -евреям.
Бачите яка петрушка получаеться.
гоша
2/5/2022 12:57:32 PM  |  IP: 194.0.157.***
Краще б ви пишли на свою ЗЕМЛЮ ОБИТОВАННУ и бильше николи не повертались.Але бачу що
ви активно ведете роботу по свое ТРЕТЬЕ ПРИШЕСТВИЕ -\ привели свои в порядок реставруете
СИНАГОГИ скуповуете нерухомисть и т.инше. И не даром залишили прах свого кумира Садика
РАЙХМАНА в центри УКРАИНИ щоб пид видом поклониння безчинствовати та видавлювати корин-
них жителив . а в подальшому з держави а в перспективи з всиеи европейськои частини.
Я думая вам варто подумати и виришити питання перезахороненя свого КУМИРА в свою державу а наш щедрий народ може в придачу видправити ешелон чорнозему.
Иршавський но-но Мойшо
2/2/2022 11:17:39 AM  |  IP: 46.211.224.***
Но добре одну Синагогу показали,а другу яка бIля пиццериI Garden.На даний момент спортзал Карате,Дзюдо,Самбо там тренерувуть.Историки дуже великI короче…но не з Iршави)

Prev1Next
Додати коментар
Введіть число
 
Використання матеріалів сайту дозволено тільки за згодою редакції "Irshava News" та наявності активного гіперпосилання на джерело. Всі права на тексти, зображення і відео належать їх авторам.
Підписка Контакти
RSS irshava.news@gmail.com
Facebook +38 096 730 15 29
ВКонтакте
Партнери
© 2014 Irshava News