• 2:17 AM
  • понеділок , 5-червня-2023

Першому кооперативу в Імстичові виповнило ся б 100 років

  • 11/22/2021
  • Перегляди 240
  • Коментарі 0

Кооперативний рух був невід’ємною частиною розвинутого суспільства в індустріальну епоху. Принцип взаємодопомоги, колективного вирішення різних проблем зробив кооперативи інструментом для боротьби з продовольчими, господарськими, фінансовими чи  соціальними проблемами населення.

На території Закарпаття, особливо у гірських районах, цей рух не був розвинений аж до кінця Першої світової війни у 1918 році. Вже в складі Першої Чехословацької республіки у наших убогих селах і містах, не без проблем, почали з’являтись кооперативи. В Ужгороді був заснований Земський(Краєвый) кооперативний союз, котрий видавав газету „Кооператива“. У ній союз закликав селян закладати власні одиниці, вирішуючи таким чином свої проблеми в обхід лихварів і перекупників. Також кооперативам пропонувалися добрива, інвентар чи інша продукція за зниженою ціною.

У газеті „Кооператива“ з 1922 року (№8-10, ст. 6.) ви знайдете оголошення, яке стосується кооперативного руху на території Білківської громади. Оголошення сповіщає про заснування Споживацького кооперативу у Імстичові у 1921 році(вірогідно). Для збереження автентичності цитуємо текст оголошення:

„В Імстичеві (округ Іршава) основано 29 октобра Потребительноє Дружство(кооператив). Приступило 30 членов. До правленія: представительом Петра Горзова, подпредсідательом Андрея Мушку, членами Василя Зейкана(Иштванюка), Андрея Урсту и Михайла Биксея. До надзирательного совіта: предсідательом Евгенія Горзова, членами Василя Цицика, Франці Попа, Ивана Биксея, Ивана Добру и Ивана Ковача. Склепарьом(керуючий магазином) выбрано Михайла Копинця. Книговодителем учителя Ивана Дороша.“

Як бачимо, кооперативу могло б виповнитися 100 років вже 29 жовтня 2021 року. Історія розпорядилась інакше і звела нас із менш цивілізованими системами. Угорська окупація, а згодом насильницька колективізація і бюрократія за СРСР зламала в людях віру у самоорганізацію, яку ми і зараз остро потребуємо. Спробуйте вчитатись у оголошення, побачити у іменах звичайних людей, які зробили самостійний крок для покращення свого становища. Нам є чому у них повчитись, бо, за великим рахунком, ми так і не перебороли ані продоволчі, ані господарські, ані соціальні, ані фінансові проблеми і живемо у роздробленому суспільстві.

На фото нижче наведений уривок з рекламної сторінки газети Кооператива з 1922 року. Кооперативний союз пропонує „топанки“ і „боканчі“ для населення, а також штучні добрива для кооперативів.

За матеріалами: Інфо-просвіта Білківської громади

Коментарі (0)

Додати коментар
Введіть число
 
Використання матеріалів сайту дозволено тільки за згодою редакції "Irshava News" та наявності активного гіперпосилання на джерело. Всі права на тексти, зображення і відео належать їх авторам.
Підписка Контакти
RSS irshava.news@gmail.com
Facebook +38 096 730 15 29
ВКонтакте
Партнери
© 2014 Irshava News