• 7:12 PM
  • вівторок , 6-червня-2023

Товкани, рябуни та широкодинець виготовляв гончар Іван Галас

  • 9/13/2021
  • Перегляди 186
  • Коментарі 0

Гончара Івана Галаса із села Вільхівка тоді Іршавського району (нині – Хустський) я відвідав ще в 1986-му. Він розповів про своє ремесло, яким займався у 1940–1980-х роках.

Принесену з лісу глину на подвір’ї поливали водою, лопатами різали на малі шматки. Далі дерев’яним молотком (довбнею, клепачем) збивали в «ракаші» й напівкруглим ножем (різаком), виготовленим із коси, ділили на шматки (круги-паленята) діаметром 15 – 20 см, яких виходило близько ста. Їх складали на дошку і знову дерев’яним молотком збивали в одну купу, потім повторно різали на тонкі пластини і вдруге молотком збивали й додавали води. Згодом різали на палиці завдовжки 40 – 50 см й завширшки 5 см та клали на лавицю. Вимішували руками, щоб глина стала в’язкою, без крупинок, ділили на малі й великі шматки та приступали до формування виробу на гончарному крузі.

Гончарний круг – дводисковий, веретенного типу, з рухомою віссю. Верхній круг – колесо мале, діаметром 30 см, нижній – велике, відповідно 80 см. Їх з’єднує веретено, вість якого впирається у вкопаний у долівку камінь або цеглу з ямкою. Виготовляли речі у кімнаті. Гончар сидить на лавиці, кине грудку глини на верхній диск, а поштовхом правої ноги приводить у рух нижній. Майстер натискає на глину пальцями, робить ямку, яка поступово заглиблюється, витягуються вгору стінки. Взимку готовий виріб кладуть для висихання на полицю, а влітку сушать надворі. Але не все формують на крузі – люльки (піпи) роблять вручну.

І. Галас розповідав, що розписи виконують на сирих стінках виробу як по черепку природного кольору, так і по вкритому чорною, зеленою, синьою, рудуватою обливкою. Розписував посуд Іван Іванович за допомогою виліпленої з глини круглої груші (гургульки), в яку заливав фарбу і робив рослинний або геометричний орнамент. Розмальовану річ обливали прозорою поливою (маль) за допомогою ложки. За часів Чехословаччини, Угорщини поливу купували в магазині.

Далі вироби висихали одну-дві години. Випалювання предметів відбувається в печі заввишки 150 см (горно) з вертикальним вогнем і двома вогнищами (100 см – верхній діаметр). Стіни печі знизу з каменю та цегли, верхня частина – з вальок, інколи зовні оперезані двома-трьома рядами дроту. У двох протилежних сторонах основи горна розташовані отвори, а через третій – верхній – виходить дим та полум’я. Деякі майстри мають окремий будинок, де знаходиться піч, але здебільшого вони стоять надворі, біля хати. Випалювали десять годин (одночасно – й до тисячі виробів), температуру поступово піднімали. Зранку, після того, як остивало, речі вибирали.

Іван Галас виготовляв корчаги, товкани (глечики), рябуни, півняки, тарілки, блюда (миски), через для квітів, горнець для огірків, широкодинець, у якому кип’ятили молоко, горщик для варіння голубців, горнятка. Ще у 1960 – 1970-х солодке та квасне молоко зберігали у товканах, вино й воду – в корчагах та півняках. У великих горщиках у печі, на плиті варили їжу, а в керамічній посудині брали її в поле, на сінокіс. Виходила надзвичайно смачною картопля, посмажена в ринці-судині з телячою, свинячою чи козячою ковбасою. Потім її виклали в керамічну миску, в іншій подавали квашені огірки, наливали домашнього вина і приступали до трапези. Високопосадовці з ЄС за милу душу смакували цими продуктами в глиняному посуді.

Роботи І. Галаса відповідали етнографічним критеріям, у 1950 – 1980-х роках їх експонували на різних виставках у Києві, Москві, Угорщині, Румунії, колишній Чехословаччині та Югославії. Свого часу Іван Іванович працював у керамічному цеху Іршавського райпромкомбінату. Коли трудився за гончарним кругом, дозволяв іншим людям спостерігати за його роботою. Нині це називають майстер-класом.

Вироби Івана Галаса вважаються одними з найкращих не тільки в Україні, а й у Європі, бо це традиційна вільхівська кераміка із властивим їй орнаментом.

Ілля ГРИБАНИЧ.
Новини Закарпаття

Коментарі (0)

Додати коментар
Введіть число
 
Використання матеріалів сайту дозволено тільки за згодою редакції "Irshava News" та наявності активного гіперпосилання на джерело. Всі права на тексти, зображення і відео належать їх авторам.
Підписка Контакти
RSS irshava.news@gmail.com
Facebook +38 096 730 15 29
ВКонтакте
Партнери
© 2014 Irshava News