• 6:39 PM
  • неділя , 24-жовтня-2021

У Іршавському музеї зберігається сувенірна продукція місцевих колгоспів та лісокомбінатів

  • 1/15/2021
  • Перегляди 249
  • Коментарі 0

Ще за радянських часів на базі місцевих колгоспів та лісокомбінатів діяла розгалужена сітка спеціальних допоміжних цехів, які виготовляли величезний асортимент різноманітних сувенірів, що реалізовувалися по всій території України.

Іршавщина в цьому плані займала своє чільне місце по випуску сувенірних плакеток, тематичних картин з аплікацією та інших дерев’яних композицій. У фондах музею зберігається ряд мистецько-сувенірної продукції, яка лише частково презентує багаточисельне розмаїття робіт народних умільців Закарпаття. А наявні експонати дають змогу побачити, де діяли сувенірні цехи і яку продукцію вони випускали.  

Колекція сувенірів дає підставу стверджувати, що на Іршавщині такі промисли діяли у селах Кушниця, Довге, Білки, Ільниця, Загаття та Приборжавське. Зокрема у селі Кушниця працювали цехи на місцевому лісокомбінаті та колгоспі, а пізніше радгоспі «Кук», які випускали дерев’яні плакетки (техніка виконання аплікація та різьба по дереву). Довжанський лісокомбінат випускав сувенірну продукцію з технікою виконання аплікація соломкою та випалювання на бересті. Білківський радгосп та Ільницький садвинрадгосп також презентовано роботами виконаними технікою «аплікація соломкою». Також відомо, що сувенірні цехи діяли також у Приборжавському (плакетки, різьба по дереву) та Загатті, де народні умільці вирізали з дерев’яних заготовок композиції з орлами (правда документального підтвердження цьому немає).

Окрім вище перерахованих підприємств аналогічні цехи діяли і в інших містах Закарпаття. Наявні в колекції дерев’яні картини-плакетки говорять про Драчинську художньо-сувенірну фабрику (Свалявський р-н) (різьба по дереву), сувенірний цех Велико-Бичківського лісокомбінату (техніка випалювання по дереву), цех у Великому Березному – настінне панно (художнє лиття, чеканка), цех у колгоспі села Бовтрадь Берегівського району – картини-плакетки (різьба по дереву), цех у Тячеві (різьба по дереву).


P.S. Музей із вдячністю прийме на зберігання аналогічні сувеніри, які поповнять музейну колекцію та допоможуть розширити наші знання про вироби народних умільців краю.

Іршавський історико-краєзнавчий музей 

Коментарі (0)

Додати коментар
Введіть число
 
Використання матеріалів сайту дозволено тільки за згодою редакції "Irshava News" та наявності активного гіперпосилання на джерело. Всі права на тексти, зображення і відео належать їх авторам.
Підписка Контакти
RSS irshava.news@gmail.com
Facebook +38 096 730 15 29
ВКонтакте
Партнери
© 2014 Irshava News