• 4:46 PM
  • вівторок , 22-вересня-2020

Ансамбль Боржава святкує 60

  • 10/20/2014
  • Перегляди 1021
  • Коментарі 0

Майже 60 років радує своїх шанувальників самодіяльний народний ансамбль пісні і танцю «Боржава», нині вже у статусі народного хору.

Ансамбль створений в кінці 1954 році з ініціативи тодішнього директора Довжанського деревообробного комбінату - Михайла Михайловича Масинця, який запросив для роботи з колективом ще невідомого на той час, але талановитого музиканта, Михайла Васильовича Машкіна. І ось перша зустріч з глядачами, яка відбулась в клубі с.Імстичово. Незабаром ансамбль виступив на обласному огляді в м.Ужгороді, де зайняв перше місце, і йому було присвоєно звання самодіяльного ансамблю пісні й танцю «Боржава». В січні 1956 р., як переможця обласного конкурсу, колектив запросили на Республіканську сцену - виступ у Києві на фестивалі молоді.

В 1958 році М.В Машкін пише свою найпопулярнішу пісню «Верховино, мати моя», яка стала своєрідним гімном Верховини. Перше виконання було доручено солісту Омеляну Бітлянину.

У ці роки ансамбль знімався в документальних фільмах, виступав на Львівському телебаченні.

У 1962 р. жіночий квартет у складі Г.Пацкан , Г.Юско, Й.Панющик, В.Панич побував у Москві на Всесоюзному огляді художньої самодіяльності.

У 1968 р. ансамблю присвоєно звання «народний».

Своїм високим мистецтвом чарував слухачів багатьох країн: Словаччини, Чехії, Прибалтики, Угорщини, а популярний соліст В.Гичко запрошувався з різними делегаціями і радував своїм виступом жителів Фінляндії, Німеччини, Угорщини та інших.

Майже кожен 7-ий робітник лісозаводу був учасником художньої самодіяльності, росла виконавська майстерність колективу, збагачувався репертуар. До мистецтва залучалися цілі сім’ї.

Сформувався танцювальний колектив, яким керували відомі балетмейстери: Ю.Мошак, Іван Панько, який поставив ряд прекрасних композицій, Тетяна Мавріц. Соліст ансамблю Василь Гичка у 1985 році отримує звання заслуженого працівника культури України. Після трагічної події з сім,єю Машкіна деякий час ансамблем керував Олександр Крученик.

У 1977 році колектив довірили автору цих рядків, молодому на той час спеціалісту, Івану Іллічу Кертису,  який на той час добре знав колектив, адже колись грав у оркестровій групі, закінчив  Ужгородське музучилище, а згодом Рівненський інститут культури як диригент-хоровик.

З цього часу колектив поповнюється молодими виконавцями. Формується репертуар,  основу якого завжди складають пісні М. Машкіна, нова вокально-хореографічна композиція « Щаслива днина лісоруба», обробки українських народних пісень, оригінальні твори українських композиторів. Ансамбль завжди був готовий виступати на два відділення концерту за тривалістю двох і більше годин, був учасником обласних свят до Дня лісоруба, всіх районних, обласних оглядів художньої самодіяльності.

Завжди була насичена концертна діяльність колективу як в межах району, області, держави, так і за кордоном...

За останні три роки відбулась реорганізація колективу як кадрово, так і в репертуарі. Колектив працює завдяки викладацькому колективу місцевої школи мистецтв, клубних працівників, музичних керівників садиків та ін.. Майже на 70 відсотків оновлено склад учасників і майже настільки відсотків змінено репертуар. Зараз в колективі переважають твори сучасних композиторів, «акапелло», при тому, що збережено твори М. Машкіна та обробки народних пісень. Запрацювала якісно і професійно оркестрова група. Радіємо, що в досить поважному віці в колективі незмінно бере участь соліст, заслужений працівник культури України Василь Гичко.

Колектив»Боржава» є постійним учасником місцевих та районних звітів художньої самодіяльності, бере участь у фольклорних фестивалях «Гамора», «Довжанська фіра», «На Синевир трембіти кличуть», учасник всіх фестивалів ім. М. Машкіна, підтримує контакти та надає послуги Державному лісомисливському господарству, загальноосвітнім закладам, є своєрідною лабораторією як для всіх професійних,  так і любителів мистецтва.

Іван Кертис,

художній керівник народного хору «Боржава»

Коментарі (0)

Додати коментар
Введіть число
 
Використання матеріалів сайту дозволено тільки за згодою редакції "Irshava News" та наявності активного гіперпосилання на джерело. Всі права на тексти, зображення і відео належать їх авторам.
Підписка Контакти
RSS irshava.news@gmail.com
Facebook +38 096 730 15 29
ВКонтакте
Партнери
© 2014 Irshava News