• 4:01 AM
  • понеділок , 5-червня-2023

Історія церкви Покрови Пресвятої Богородиці у с.Дешковиця, 1839 р. (Фото)

  • 5/25/2020
  • Перегляди 972
  • Коментарі 1

У невеликому селі Дешковиця, що на Іршавщині знаходиться одна з найстаріших дерев'яних церков району

Михайло Сирохман пише:
"Село Дешковиця розташоване на високому пагорбі. Церкву Покрови Пресвятої Богородиці було збудовано з дуба в селі Сільце в першій половині ХVIII сторіччя. Тоді вона була триверхою церквою бойківського лемківського типу.З того часу збереглися зруби, два заломи колишнього шатрового верху над навою, шатрова стеля над вівтарем. Храм перевезено в Дешковицю у 1839 році й перебудовано, про що зберігся напис на широкій площині одвірку. До головного фасаду бабинця майстерно прибудовано двоярусну каркасну галерею. Над бабинцем височіє квадратна в плані вежа з глухим підсябиттям і двоярусним бароковим завершенням. Фасади храму урочисті й витягнуті по вертикалі. Конструкія відкритого ґанку береже соковиті деталі народного майстрування. Архаїка виявляється у різьбленні одвірків, у формі вікон.

Храм ремонтовано 1927 року. У 1967 році місцеві майстри вкрили дахи новим буковим ґонтом, арки голосниць на вежі зашили вертикально дошками, бляха вкрила барокове завершення вежі.

Велика каркасна двоярусна дерев'яна дзвіниця Покровської церкви, збудована, очевидно, у 1839 році, належить до найцікавіших пам'яток цього жанру. Могутня дубова конструкція виграє на сонці живописними відтінками ґонтового покриття. Плавні увігнуті площини шатрового верху над аркадою голосників розповідають про стародавню майстерність у роботі з деревом. Пам'ятки творять один з кращих архітектурних ансамблів краю. Знову вражає гра силуетів: зі сторони бічних фасадів частини церкви виглядають досить об'єємними, а з головного фасаду церква захоплююче струнка. На жаль, недавно неприпустимо близько до древньої перлини збудували нову банальну цегляну церкву і це відразу поставило під загрозу існування пам'яток"
[М.Сирохман. П’ятдесят п’ять дерев’яних храмів Закарпаття. К.: Грані-Т, 2008].

В 90-х роках поруч почали будувати типовий кам'яний храм. Тогочасний губернатор Закарпаття Віктор Балога запропонував перенести храм до Ужгорода. Вже була підготована площадка, та місцева громада висунула надто жорсткі умови і храм залишився на місці. Фактично він повільно пропадає бо службу Божу здійснюють в новому типовому, мурованому храмі.


За фото вдячні: Юрій Крилівець

Коментарі (1)
Ss
5/25/2020 6:34:22 PM  |  IP: 194.0.157.***
А дорого до неї жахлива!!!!!!!!!!

Prev1Next
Додати коментар
Введіть число
 
Використання матеріалів сайту дозволено тільки за згодою редакції "Irshava News" та наявності активного гіперпосилання на джерело. Всі права на тексти, зображення і відео належать їх авторам.
Підписка Контакти
RSS irshava.news@gmail.com
Facebook +38 096 730 15 29
ВКонтакте
Партнери
© 2014 Irshava News