• 12:04 PM
  • неділя , 27-вересня-2020

Розвиток Іршави у Чехословацький період. Частина 4 (1919 - 1939)

  • 5/17/2020
  • Перегляди 396
  • Коментарі 0

Поряд із економічним і соціальним піднесенням на теренах краю отримали потужний розвиток і демократичні засади. Про рівень розвитку демократії свідчать велика кількість політичних партій та організацій. Найбільш активно в Іршаві діяла партія автономно-землеробський союз на чолі з окружним секретарем Юрієм Бенцою та комуністична партія Чехословаччини, окружний осередок якої очолював Василь Фущич. Паралельно з ними на теренах району діяла християнсько-соціалістична партія, соціал-демократична партія, перша православна партія, єврейська тощо.

Систематична робота державних органів влади по організації народних шкіл та поступової ліквідації неграмотності почала давати свої результати. У цей час стають надзвичайно популярними різноманітні культурно-просвітницькі товариства, що свідчить про зростання загального освітнього і культурного розвитку населення. По селах організовуються народно-просвітницькі ради, товариства «Просвіта» і «Общество Духновича», які започаткували власні бібліотеки-читальні, книжковий фонд яких постійно поповнювався завдяки обов’язковому фінансуванню громади. Але і офіційна влада не стояла осторонь. Завдяки державній підтримці ця просвітницька робота вийшла на новий рівень – при школах та читальнях засновується велика кількість театральних, хорових, оркестрових, бібліотечних та спортивних гуртків, у яких активну участь приймали як учні, так і дорослі. Так, у 1930 році в Іршаві діяла не лише читальня ім.Духновича, а й ще при ній і власний духовий оркестр та спортивний клуб, що активно пропагував здоровий спосіб життя. Паралельно ще діяв тенісний клуб і молодіжна організація «Сокол». Зрозуміло, що такого розвитку культурно-просвітницьких товариств можна було досягнути тільки завдяки підтримки держави. Статистика свідчить, що лише на позашкільну роботу за 10 років (з 1920 по 1930 рр.) чехословацький уряд виділив нашому краю близько 12 млн. крон.Про рівень культурного життя у тогочасній Іршаві яскраво говорять декілька офіційних запрошень. Одне з них свідчить, що 13 січня 1936 року у залі готелю «Централ» відбудеться доброчинний вечір, під час якого учні народної школи поставлять п’єсу «Різдвяний сон», а всі виручені кошти підуть на підтримку школярів з бідних сімей. Інше запрошення, датоване 22 лютого 1936 року, розповідає, що окружне товариство опіки над молоддю, проводить перший репрезентаційний бал. Дана акція проходила під патронатом дружин чиновників крайової влади та мала на меті благодійний збір коштів на користь молоді.У 1931 році в Іршаві організовується Окружне Пожарне Товариство, яке складалося з двох дружин та налічувало 78 членів-добровольців. І хоча це об’єднання було найменшим на теренах краю, але маючи декілька ручних насосів, пожежники уже могли надавати реальну допомогу при пожежах та різних нештатних ситуаціях.

На початку 1930-х років в Іршаві запрацювала приватна типографія Моріца Гланца. Наразі невідомо, як йшла видавнича справа, але ряд книг, поштових листівок та іншої друкованої продукції, які дійшли до нашого часу, свідчать, що працювала вона справно.

Станом на 1930 рік населення Іршави зросло до 3065 жителів і було доволі строкате у національному розрізі. Переважну більшість складали місцеві українці-русини - 1700, за ними ішли євреї - 1065, чехи і словаки – 155, угорці – 99, німці – 15 та інші – 31 чол. Таке розмаїття не могло не відобразитися і на релігійно-конфесійній палітрі. У центральній частині села знаходився місцевий греко-католицький храм на честь Св. Петра і Павла. Недалеко від нього, на сусідній вулиці, діяла синагога (сучасний спортивний клуб «Атлант»), а у пристосованих приміщеннях нової двоповерхової будови (сучасне приміщення поліції) знаходилися реформатська церква та церква реформатів-кальвіністів.Серед інфраструктурних об’єктів можна назвати готель «Централь», т.зв. гостинниця Шпігеля, яка розташовувалася по вул. Шевченка у районі сучасної п’ятиповерхівки та будівлю «Легіобанку» і пошту. Зліва за мостом, у напрямку сучасної площі Народна, стояв будинок аптеки Б. Фринта. По вулиці Духновича (сучасна Білецька), знаходилися приміщення окружного шкільного інспекторату та 6-ти класна народна школа, в якій розміщався ремісничий клас (сучасні будівлі музичної школи). До цього навчального закладу відносилася ще і державна захоронка (дитсадок). У районі сучасного готелю «Іршава» діяла парова купіль адвоката Степана Товта, що користувалася великим попитом серед хворих на ревматизм. У центрі, поряд з храмом, розташовувався будинок священика (тепер аптека) та церковна школа, у якій розміщалося декілька класів чехословацької семирічної державної школи та дитсадок, який відвідували, головним чином, діти чиновників та євреїв. У районі залізничної станції знаходилася будівля жандармерії та діяв паровий млин з електростанцією. Село мало трьох лікарів, що обслуговували місцеве населення, одного ветеринара та 6 адвокатських контор.

Для зручного сполучення місцевого населення діяло автобусне сполучення у напрямку Мукачева та Хуста, а також бензозаправна станція.Отже, після входження краю до складу Чехословацької республіки нова влада розпочала низку реформ, які мали на меті змінити становище на краще. Уже через декілька років у повному обсязі працювала відремонтована народна школа та діяв шкільний інспекторат, лікарня, на базі парового млина запрацювала приватна електростанція, яка освітлювала центр села та інше.

Отримавши у 1927 році статус окружного центру, Іршава отримала поштовх до подальшого розвитку. В короткий період було відкрито цілий ряд окружних установ: уряд, нотаріат, суд, жандармську станцію, уряд залізничної дороги, лісову управу, уряд цивільного нотаріату і т.п. Поряд із створенням адміністративної інфраструктури іде активне будівництво доріг, споруджується 30-ти метровий залізобетонний міст через річку Іршавку, що покращив транспортне сполучення округу, проводиться капітальний ремонт залізничної колії і зводиться нове станційне приміщення. Щоб вирішити проблему житла для великої кількості чиновників проектуються і будуються два модерні житлові будинки сімейного типу, які стали взірцем європейського містобудування, проводиться електрифікація всіх головних вулиць села, адміністративних та багатьох житлових будівель. Поряд із економічним розвитком розвивається культурно-просвітницький напрям. Уже на початку 1930-х років діють русинська народна школа і ремісничий клас, чехословацька державна школа, активно працює культурницьке товариство ім. Духновича, на базі якого було створено духовий оркестр і читальню, діють спортивний і тенісний клуби, товариство «Сокіл». У цей же період створюється добровільне пожарне товариство, приватна типографія, запрацювала філія банку «Легіо», готель «Централь», приватна купіль для лікування ревматизму.Всі суспільні верстви населення отримали рівні права і можливості для свого розвитку. Свідченням цього є діяльність низки політичних партій різнопланового спрямування, як лівих (компартія Чехословаччини), центристських (аграрна, християнсько-демократична), релігійних (православна) так і суто національних (єврейська). Така ж демократична лінія проявлялася і у релігійному питанні. На території Іршави мирно співіснували греко-католицька, римо-католицька, реформатська, православна та єврейські громади і всі вони мали власні культові споруди.

І як підсумок даної статті, хочеться провести невелику паралель стосовно життя українського народу у 1920-1930-х роках. Коли майже вся Україна, знаходячись у складі більшовицької Росії, гинула у чисельних голодоморах і репресіях, наші предки, знаходячись у європейській країні, мали потужний економічний і культурний розвиток. А це дає нам чіткий орієнтир у якому напрямку ми маємо рухатися в майбутньому.
Статтю підготувала Марія Вовканич, учениця 11 класу  Іршавської ЗЗСО №1, член МАНУ, в рамках наукового дослідження Малої Академії Наук України, Іршавське  територіальне відділення.

Андрій Світлинець, директор історико-краєзнавчого музею МЦПО, керівник секції МАНУ 

Коментарі (0)

Додати коментар
Введіть число
 
Використання матеріалів сайту дозволено тільки за згодою редакції "Irshava News" та наявності активного гіперпосилання на джерело. Всі права на тексти, зображення і відео належать їх авторам.
Підписка Контакти
RSS irshava.news@gmail.com
Facebook +38 096 730 15 29
ВКонтакте
Партнери
© 2014 Irshava News