• 11:43 PM
  • вівторок , 2-червня-2020

Розвиток Іршави у Чехословацький період. Частина 2 (1919 - 1939)

  • 5/8/2020
  • Перегляди 398
  • Коментарі 0

Утворивши в Іршаві окружний центр, перед владою постало питання швидко налагодити відповідну інфраструктуру. 


Тобто в короткий період потрібно було створити окружний уряд, окружний нотаріат, окружний суд та уряд поземельних книг, окружний шкільний інспекторат, фінансовий контрольний уряд, окружну жандармську станцію, окружний лісний уряд, уряд цивільного нотаріату, поштовий уряд, станцію і уряд залізничної дороги та оновлені сільський і нотарський уряди. І якщо у фахівцях великих проблем не виникало, то питання наявності адміністративних будівель та житла для нових чиновників постало надзвичайно гостро. 


Тодішню ситуацію на місцях яскраво ілюструє документ: «… Відтак і з менших міст поступали численні скарги на недостаток квартир для державних службовців. Тому було дано дозвіл на подальше будівництво житлових сімейних будинків у Сваляві, Іршаві, Рахові». 

Оскільки головний пріоритет у Чехословаччині надавався громадянину, тому першочергово почали вирішувати проблему житла. Уже через рік, у 1928 році, був готовий проект празького архітектора-інженера Я. Ріги, який передбачав будівництво двох будинків сімейного типу. Серед п’яти заявлених претендентів тендерна комісія визнала переможцем будівельну компанію «Krupar i Kolena» з Мукачева, а загальний кошторис на зведення одного двохквартирного будинку склав 230.508 чеських крон. Окрім того, до кожної квартири було приділено земельну ділянку, побудовано господарську будівлю та дроварню. До самого кварталу проведено вулицю, зроблено водовідведення і кювети, бетонні містки і тротуари. Фактично це був взірець європейського модерного містобудування, що мав створити зручні умови проживання для державного чиновника, а для місцевого населення  яскраво засвідчити переваги тогочасної Чехословацької республіки.далі буде…


Частина 1

Статтю підготувала Марія Вовканич, учениця 11 класу  Іршавської ЗЗСО №1, член МАНУ, в рамках наукового дослідження Малої Академії Наук України, Іршавське  територіальне відділення.

Андрій Світлинець, директор історико-краєзнавчого музею МЦПО, керівник секції МАНУ  

Коментарі (0)

Додати коментар
Введіть число
 
Використання матеріалів сайту дозволено тільки за згодою редакції "Irshava News" та наявності активного гіперпосилання на джерело. Всі права на тексти, зображення і відео належать їх авторам.
Підписка Контакти
RSS irshava.news@gmail.com
Facebook +38 096 730 15 29
ВКонтакте
Партнери
© 2014 Irshava News