• 3:39 PM
  • п'ятниця , 10-липня-2020

Іршаві 678. Історія міста на відео та фото від минулого до сьогодення

  • 10/4/2019
  • Перегляди 1245
  • Коментарі 1

На цих вихідних Іршава відзначатиме 678-річчя з дня першої згадки про поселення.


Ми вирішии нагадати вам якою була Іршава в різні  періоди свого існування та яскраві моменти.


Переповідати історію з Вікіпедії та офіційних міських сайтів не будемо, проте нагадаємо матеріли irshava-news.com про Іршаву. 


Зокрема ми готували матеріал про унікальну онлайн карту на якій зображена іршава у 1865 році. Карта належить до періоду коли Закарпаття перебувало у складі Габгсбурзької монархії. З нею можна ознайомитись за посиланням.


Стосовно історичних подій, то після революції 1848 - 1849 років, за новим адміністративним поділом Іршава стає центром одного з районів Березького комітату, що сприяло економічному та соціальному розвитку поселення, зокрема отримує право на ринкову торгівлю.


Після скасування в 1848 році панщини переважна більшість орних земель і надалі залишалась власністю поміщика Ілошваї, який володів 210 кадастральними гольдами орної землі.

Читайте також:


Як виглядав нині неіснуючий амфітеатр у Іршаві. Рідкісні фото


У1851 році в Угорщині вийшов друком «Опис населених пунктів Закарпаття середини ХІХ ст..» авторства Елека Фийнєша. Він писав:«Іршава (Ilosva) – українське село в комітаті Берег за 3 милі на південь від Мукачева. Жителі : 18 римо-католиків, 617 греко-католиків, 34 реформатори, 18 євреєїв. Є греко-католиькапарохія. Село має сірчане мінеральне джерело, водяний млин, руїни старого замку на горБудулів.  Рілля на один пар родюча; луки добрі; ліс красивий і дає багато жолудів і чорнильних горішків. Землевласник : родина Ілошвої.»Як розповіли нам наші читачі, саме так виглядала колись автостанція у Іршаві. Проте достеменно невідомо, як і місце де вона знаходилась, перед тим як облаштували на сучасному місці по вул. Гагаріна.


А так виглядала у 1997 році:
А це період будівництва сучасної:
Також ми готували порівняльні кадри Іршави з минулого століття і сьогодення. Деякі види молоде покоління вже не пам'ятає, проте проект знайшов чимало позитивних відгуків у наших читачів та тисячі поширень інформації. Хтось на фото впізнавав своїх рідних, хтось писав нам про те, як сумує за покинутою десятиліття тому батьківщиною, бо виїхали закордон. Байдужим наш проект практично не залишає.


Як і фото Анці Кушницької:З матеріалами можнаа ознайомитись за посиланням:


Минуле та сьогодення Іршави у фотозгадках (ФОТО)

Історія Іршави у світлинах. Частина ІІ

Мало хто з молоді пам'ятає, але саме так виглядав у 2000-х п'ятачок:
Оминути надзвичайно важливу тему через призму історії ми не змогли, тому готували матеріал і про бруківку у центрі міста:


Іршава.Історія. Бруківка в центрі міста

Іршава отримала статус міста у 1982 році. А вже сучасний вид почала отримувати починаючи з 1970-80 років. Тоді на місці амфітеатру збудували сьогоднішній Іршавський районний будинок культури, сформували площу, збудували міську раду і об'єднали з сьогоднішньою будівлею Іршавської районної ради. 
Збудовано ЗОШ №2 та побудовано багатоквартирні будинки в тому районі. У 1992 році почали будувати Іршавський пологовий будинок (2001 рік –  розпочинає роботу акушерсько-гінекологічне відділення, 1-ша черга., Серпень 2011 року –  запущено в експлуатацію пологове відділення ЦРЛ, 2-га черга., Квітень 2012 року – пологове відділення обладнано найсучаснішими європейськими медичними апаратами).


Останні декілька років центра Іршави поповився пам'ятниками. Так у зв'язку з Революцією Гідності та війною на сході України у Іршаві встановили пам'ятним  Героям Небесної сотні та борцям за Незалежність України, потім з'явилися найбільший кований герб в Україні, пам'ятник Голодомору, ковані лавиці, а завтра планується відкриття Алеї Кохання.


Пісня «Тобі, Іршаво», створена у 1998 році на музику Олесі Худи (член Національної ліги композиторів України) та  слова журналістки Ганни Валюк-Гаврилик.


Ця пісня стала фактично гімном Іршави, без неї не обходиться жоде святкування дня міста. 


На відео "Тобі, Іршаво" виконують пісню лікарі Іршавського району.


Відео записано було на телеканалі Тиса.


Солістка - Тетяна Кузан.


Керівник: Заслужений працівни культури України Надія Мельник-Гудь.

А ще дуже креативну пісню про Іршаву і її пів басейна від Антоніни Горзов:

Та беззаперечно ціннними є кадри минуого століття. На них ще не змінена центральна площа міста. Збережено рідкісні кадри Іршави з 1950-х років. Від мосту і в напрямку "п'ятачку", де зараз розташовані знак "Я люблю Іршаву", прапор та сонячний годинник ще старі будинки та аптека.

Про незвідану Іршаву розповідали і журналісти телеканалу Тиса-1, сьогодні це UA:Першй. Закарпаття.

Які туристичні принади може відкрити для себе подорожуючий дорогою до Іршави, звідки походить назва цього райцентру, які маловідомі історичні артефакти зустрічаються на вулицях міста, як порося і палинка "врятували" візитівку столиці Іршавщини, хто така "Анця Кушницька". "Незвідане Закарпаття" розкаже про таємниці Іршави.А ще у Іршаві працює історико-краєзнавчий музей відкритий у 2007 р. в приміщенні Іршавського районного Будинку дитячої творчості, сьогодні це міський центр позашкільної освіти.

Ви обов'язково маєте його відвідати!

irshava-news.com

Коментарі (1)
Оленка
10/5/2019 8:09:37 PM  |  IP: 194.60.77.***
Дукую

Prev1Next
Додати коментар
Введіть число
 
Використання матеріалів сайту дозволено тільки за згодою редакції "Irshava News" та наявності активного гіперпосилання на джерело. Всі права на тексти, зображення і відео належать їх авторам.
Підписка Контакти
RSS irshava.news@gmail.com
Facebook +38 096 730 15 29
ВКонтакте
Партнери
© 2014 Irshava News