• 8:15 AM
  • п'ятниця , 9-червня-2023

Американський професор Джон Свонсон провів відкриту екскурсію у с.Білки

  • 7/30/2019
  • Перегляди 656
  • Коментарі 0

28 липня, у центрі села Білки, що на Іршавщині за ініціативою американського професора історії Джона Свонсон була проведена вільна екскурсія присвячена жертвам Голокосту. В екскурсії взяли участь мешканці села, історики, школярі, вчителі місцевих шкіл, студенти та гості.

Джон Свонсон, професор історії університету Чаттануга, який вже кілька років проводить науково-дослідницькі роботи по вивченню Голокосту. Під час досліджень ним було зібрано багато архівних матеріалів, щодо угорських євреїв, які проживали на території Закарпаття і в період Другої світової війни були депортовані в концтабори.
Місце проведення екскурсії Джоном Свонсон було вибрано не випадково, а саме; у селі Білки, де народилась Лілія Якоб. Це єдина людина із села, яка знайшла у собі сили пройти чотири концтабори та «Дорогу смерті» і при цьому вижити. Через деякий час Лілія Якоб стала головним свідком та надала безперечні докази «Альбом-Аушвіц» у процесі проти есесівців, які вчиняли злочини в концтаборах «Аушвіц». Загалом із села Білки до концтаборів було вивезено більше 1000 євреїв.Екскурсію Джон Свонсон розпочав у центрі села біля пам’ятника жертвам Голокосту, де розповів про долю закарпатських євреїв у період Другої світової війни та мужню дівчину Лілі Якоб із Білок. На початку 1940-х років у Білках була одна із найбільших єврейських громад.
Другу частину екскурсіє професор провів неподалік сільської бані біля місця, де колись знаходилась синагога, у якій молились пригожани та проводили навчання для хлопчиків. У селі були три синагоги, дві у центрі села та одна у присілку Ковбасово.

Завершальну частину екскурсії Джон Свонсон провів на території колишньої трикотажної фабрики, де теж колись знаходилась синагога. Саме на цьому місці збирались євреї, звідки їх вивозили до Берегівського гетто, а потім вони зникали безслідно.В ході екскурсії професор показував копії архівних документів, які засвідчували реальні події тих часів та місце знаходжень будівель єврейської громади. Також спеціально привіз для учнів Білківської ЗОШ 1-3 ступенів №2 копію «Альбому Аушвіц», яку вручив директору Петру Чорба.

За цікаву розповідь присутні на екскурсії надзвичайно вдячні професору Джону Свонсон, адже деякі історичні факти та документи із життя мешканців села були озвучені вперше.

Віта Горзов 

Коментарі (0)

Додати коментар
Введіть число
 
Використання матеріалів сайту дозволено тільки за згодою редакції "Irshava News" та наявності активного гіперпосилання на джерело. Всі права на тексти, зображення і відео належать їх авторам.
Підписка Контакти
RSS irshava.news@gmail.com
Facebook +38 096 730 15 29
ВКонтакте
Партнери
© 2014 Irshava News