• 2:16 PM
  • понеділок , 16-травня-2022

Американський професор Джон Свонсон побував у с.Білки

  • 6/25/2019
  • Перегляди 694
  • Коментарі 0

Білки – квітуче село, яке має чим і ким гордитися. Приємно, що історією цього населеного пункту завжди цікавилися видатні постаті краю. Схоже, що село потрапило й під приціл уваги Сполучених Штатів Америки.

Днями у Білках побував Джон Свонсон -- професор історії університету Чатануга, штат Теннесі у США. Він приїхав у супроводі доцента кафедри етнології, археології та культурології УжНУ Павла Худіша. Американець викладає історію Голокосту – масового переслідування та знищення євреїв у часи Другої світової війни, а також періоду фашистської Німеччини. Цей поважний чоловік виграв грант і був направлений університетом на три місяці на Закарпаття, аби вивчити тут історію євреїв у 1941-1945 роках та дослідити славнозвісний альбом Лілі Якоб. Мова йде про дівчину, яка народилась у єврейській сім’ї у Білках, пройшла горнило концтаборів і знайшла фотоальбом своїх рідних та інших односельців і знайомих, котрих знищили нацисти. Звісно, знахідку вона зберегла.


У Білках гість зустрівся з директором ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 Петром Чорбою, котрий, до речі, за фахом теж історик. Вони поспілкувалися про життя школи, її успіхи, співпрацю. Йшлося і про співжиття білківчан з представниками єврейської громади, відомі родини Абрагама, Якоб, Якубовича та інших. Варто відзначити, що на початку Другої світової війни єврейське населення Білок становило 20 відсотків.

Символічно, що раніше ця школа була І ступеня, і будівлю для її функціонування викупили в місцевого єврея Ицьки. Відтак її кілька разів реорганізовували. Петро Чорба показав іноземцю, де в селі колись знаходились три синагоги. Свонсон запропонував, щоб ті люди, які мають фотографії цих будівель, приносили їх для дослідження та копіювання. Американець приїхав у Білки не вперше. Він уже тут бував і спілкувався із відомими людьми села Петром Пітрою, Ганною Шмайович та багатьма представниками старшого покоління, яке пам’ятає згадані часи. 


Пообіцяв обов’язково приїхати у цей заклад ще раз. Планує провести тут уроки історії щодо Голокосту у світі загалом та в Україні зокрема. 

Іван КОПОЛОВЕЦЬ Коментарі (0)

Додати коментар
Введіть число
 
Використання матеріалів сайту дозволено тільки за згодою редакції "Irshava News" та наявності активного гіперпосилання на джерело. Всі права на тексти, зображення і відео належать їх авторам.
Підписка Контакти
RSS irshava.news@gmail.com
Facebook +38 096 730 15 29
ВКонтакте
Партнери
© 2014 Irshava News