• 6:33 AM
  • неділя , 5-лютого-2023

Голова Іршавської РДА Олександр Горін розповів про дороги, російську мову, ОТГ та інвестиції

  • 3/15/2019
  • Перегляди 1899
  • Коментарі 8

Довідка Іршавської РДА: народився 26 квітня 1974 року в м.Оленогірську, Мурманської області, Росія. Громадянин України, освіта – вища. Одеська національна академія зв’язку ім.О.С.Попова, економіка підприємства, економіст.  Вищий навчальний заклад „Одеська державна академія технічного регулювання та якості”, якість, стандартизація та сертифікація, фахівець із стандартизації, сертифікації та якості. Науковий ступінь, вчене звання, нагороди,  почесні звання – не має. Сімейний стан: одружений, має дитину. Є членом волонтерського руху Армія Help м.Южне. Прийняв Присягу державного службовця -27.01.2015р. З 14 серпня 2015 року голова Іршавської районної державної адміністрації.

Вас Петро Олексійович фактично перевів з однієї частини країни в іншу. На що ви очікували тоді, при призначенні і чи справдилися ваші надії?

Я їхав на роботу, розумів що не їду в рай, не мав якихось сподівань. У мене був досвід роботи у Луганській області, я з одеського регіону, певний проміжок часу прожив у м.Южне.

Не розчаровані?

Ні звісно. Закарпаття – тут хочеться жити, навіть дихається легше. Якщо порівнювати з Луганською областю, там теж є порядні люди, але є присмак війни, десь якогось пригнічення. Мій район (ред. попереднє місце роботи) знаходився у 40 км. від лінії розмежування, в принципі звісно війна залишає за собою слід.

Одне з найбільш частих питань, та що найчастіше вам закидають – російська мова. Чому не розмовляєте українською?

Так, болюче питання. Його постійно піднімають різні організації. Зрозумійте, тут не діло принципу, тут скоріше проблема в тому, що я думаю на російській, але по українськи. Я виріс в родині військових, в школі такого поняття як українська не було, гарної української мови,  а не на суржику. А так як постійно багато роботи, то мені потрібно займатися з репетитором, який би попрацював зі мною в цьому напрямку. Я не хочу викривлювати мову, саме це і є причиною. Коли приїхав до Закарпаття, то так і думав, ось приїду, то тут і вивчу українську. Але ви знаєте, що тут присутній і певний закарпатський діалект, «айно» і схожі слова, тому як такої української мови у мене нема наразі можливості добре вивчити.

А як реагуєте на вимоги активістів, громадських організацій та учасників війни на заклики про ваше звільнення, вимоги про відставку і чергові звернення з обуренням?

Знаєте, я певний проміжок часу коли був депутатом міської ради м. Южне, займався волонтерством,  надавали велику допомогу людям які потрапили на війну, то мені б ніколи в 2014-15 роках навіть якби мені хтось сказав, чи в страшному сні наснилося, що ці люди проситимуть моєї відставки, я б не повірив, вважаю, що це більше політичне рішення. Я за конструктивну критику, безсумнівно. Бо як учасник Євромайдану, в свою чергу критикував попередню владу, але у мене була певна межа де мені давали вичерпні аргументи на питання то ми розуміли що є певні процедури які треба витримати. Ми всі все уважно вислуховували, давали певний час для виправлення чи дотримання процедури, зрозуміло, що будь яка влада має прислухатися до народу і для цього ми тут і працюємо. Критика це нормально, але без політики чи особистих амбіцій.Тоді перейдемо до критики. Найбільше владу критикують у районі через дороги. Люди багато разів перекривали дороги,  вимагали представників влади приїхати до людей. Генадій Москаль обіцяє ремонт, але ми бачимо що слова розходяться з діями. І от подія – на Закарпаття приїжджає президент і дороги швидко латають. Які дії нам слід очікувати в районі в цьому році?

Я взагалі проти ямкового ремонту. Але в минулому році ми були вимушені його робити, бо я ж теж не літаю на вертольоті, я ж це все щоденно бачу та рухаюсь цими дорогами. Так, це жах, а ямковий ремонт це гроші випущені на вітер. Але, нам тимчасово вдалося вирішити проблему це вже хоч щось, якби громадськість розуміла, що треба почекати місяць-два і не викидувати кошти на ямковий ремонт, а вже робити дорогу нормально з нормальним фінансуванням, було б легше. Звісно ціна ремонту дороги відрізняється за багатьма параметрами, чи це дорога державного значення, чи місцева чи сільська. Десь близько мільйона гривень пішло на ямковий ремонт дороги Ільниця-Іршава, а якщо робити суцільний ремонт, то ясно що там стояло би питання чи ми чекаємо 15 млн грн на наступний рік, чи мати мільйон і зробити ямковий ремонт сьогодні. Але ми розуміємо, що дороги ще більше руйнуються. На Мукачівському напрямку ми всі розуміємо, що ямковий ремонт вже не підходить, там потрібно робити суцільну дорогу, тобто це або капітальний ремонт чи поточний середній, з дотриманням всіх норм. Єдине що з вами не погоджусь стосовно робіт під приїзд президента, Наприклад у Кам’янському розпочали роботи, це Берегівський напрямок. У минулому році нарешті розпочали роботу, і зараз продовжено. Президент не буде їхати тими дорогами, тому варто розуміти що не під нього ведуться роботи, це все заплановано давно. Наступні роботи та сама бригада буде робити на напрямку Іршава – Ільниця – Осій – Білки – Великий Раковець – Вільхівка . Є вже і виконані роботи, адже є в селах такі дороги де як такого асфальту давно не бачили. Що стосується Загаття, то це теж обласна дорога, в цьому році планується розпочати роботи, там же ж теж живуть люди. 

Всі ми по суті зараз зав’язані на тендерних процедурах, це те про що говорив Майдан – аби все було прозоро і відкрито. у нас працює не одна-дві компанії, а зараз їх нараховується майже 20 , є конкуренція. Дотримання гарантій, умов договорів, технологій. Якщо наразі успішно пройдуть тендерні процедури, то у квітні місяці будуть розпочаті роботи на дорогах Мукачівського напрямку. Тут фінансування йтиме безпосередньо з державного бюджету. 

Що стосується районних доріг, то за них несу відповідальність безпосередньо я. Але це не означає, що тепер треба приходити і все вимагати тільки від мене. Нам у минулому році було передано 100 км доріг, заходимо в села, де люди по 20-30 років не бачили асфальтування. Добре що запрацював дорожній фонд, бо люди говорять де наші гроші з бензину, насправді до 2018 року тими грошима залатувались всі бюджетні ями, але не дороги. Але минулого року ми на область отримали 215 млн грн, це крапля в морі. По трьох дорогах ми провели всі процедури, то знаю що 1 км дороги коштує близько 4-5 млн грн, то аби відремонтувати весь район нам потрібно 500 млн грн , нам же ж виділили тільки  8 млн. Так, за ці гроші можна би було зробити тільки 2 км дороги, але як тоді бути решті району? Було прийнято рішення про ремонт доріг по метражу. Десь 300 метрів, десь 500 метрів, десь 100 метрів.Дороги болюче питання, а як тоді отим людям з верхніх сіл добиратися в райцентр на роботу? У вашому звіті за минулий рік було вказано, що розірвано 2 договори з перевізниками за порушення умов, хоча в реалі порушень набагато більше. 

Одна з тих причин дороги. У нас у договорі чітко прописано, коли повинен виїхати на рейс водій. Якщо ми підряднику будемо говорити, що він не виконує умови, є нарікання, є процедура коли є декілька скарг і договір розривається. Звісно місце порожнім не буває, але ми зараз не в тій ситуації, що є черга перевізників які хочуть тут їздити. У нас є такі маршрути, де перевізник має прибуток, а є де перевізник ледве виходить в нуль. Ті маршрути які найчастіше зриваються, по суті і є збитковими і не приносять як такого доходу перевізнику. Як тільки ми бачимо, що у нас є проблема, ми викликаємо перевізника, розриваємо договір, запускаємо тендерну процедуру. Тут одне тягне інше, будуть нормальні дороги, буде нормальне перевезення.

Ок, з доріг і перевезень випливає питання туризму. Він у нас по суті зараз здебільшого на папері. В цілому які кроки здійснює адміністрація аби затягти сюди туриста?

Якщо от Луганська, Одеська області повинні щось видумовувати аби затягти туди туриста, якісь фестивалі вареників чи ще чогось. У нас звісно будуть дороги, буде турист. Повинні бути якісь ключові пункти які можна показати, якісь якорі. У нас сьогодні основним стала Гамора в принципі, та якщо вдасться то і тема з вузькоколійкою. Генадій Москаль створив фонд, він до речі діє, я не готовий вам сказати, скільки наразі там коштів, але він дійсно діє. Наскільки я володію інформацією, нам дарують вагони, а наше завдання відремонтувати паровоз. Але Гамора у нас працює вже. За мою каденцію тут, хотілось внести щось нове у фестиваль, минулого року приїжджали різні українські артисти, силач Василь Вірастюк, вдалося повністю втілити в життя музей при кузні, реставровано кузню. 

Коли я вперше туди приїхав, то мені було дуже цікаво на це все подивитися, коли їдеш вдруге, втретє то вже звикаєш до всіх колективів, для місцевих фестиваль умовно стає вже не цікавим для місцевих, туристу цікаво, для нього це нове. Наше завдання внести новинки аби було цікаво і місцевим, але ключове це колорит, народність та традиції.  Ще ми маємо млин у с.Луково.

Що стосується розвитку туризму, то ми збираємо дані по готелям району. Розумієте, у нас є наприклад будинки, де в одній частині живуть господарі, а іншу здають для туристів. Але не оформлені як підприємці, тобто нема такого як туристичний збір, а це один з видів наповнення бюджету. Відповідно, можна буде робити дороги, турист зрозуміє що сюди можна їхати, тут води попопити, тут поселитися. А те що ми (ред. - адміністрація) їдемо на різноманітні фестивалі, у нас нема такої статті витрат, в цьому році нам вдалося закласти гроші на бензин, якісь сувеніри, але гостинці це вже наші працівники практично власноруч роблять. Ми не можемо до прикладу зняти ролик про Іршавщину за 500 грн, бо коштує він в рази дорожче, на це грошей нема.Ви згадали за верхній напрямок. Однак, є там ще два проблемні проекти: садочок та двозмінне навчання. Минулого року Генадій Москаль заявляв що з школою питання вирішене, буде куплено приміщення і діти матимуть нормальне однозмінне навчання. На якому етапі тепер знаходиться це питання?

Так, дійсно, область займалася даним питанням. Але це було заставне приміщення, наскільки мені відомо, у того приміщення є власниця, були проведені перемовини з колекторами, які практично володіли цим приміщенням, усно було погоджено купівлю областю цього приміщення, але власниця почала виплачувати борг перед колекторами, тому продаж майна став неможливим. Тепер розглядається питання добудови приміщення до школи, але це набагато дорожче коштує чим було виділено під купівлю. Розглядається питання співфінансування за участі як сільського бюджету, так районного, обласного та державного. Проектною документацією, наскільки мені відомо займається голова села, тут важливо знати ще й те, що якщо Київ зацікавився даним проектом, тоді можна й витрачати гроші на проект, бо він не з дешевих, час йде, потім коригування суми і т.д. 

У одному з інтерв’ю ви розповідали про будівництво нових амбулаторій в селах. Але в багатьох є так звані ФАП, чи не легше би було їх реставрувати чи оновити? 

В Україні зараз йде реформа, тому якщо є програма та гроші під будівництво нових амбулаторій,  а ФАПи далеко не в ідеальному стані, якщо є можливість побудувати нове, то чому ні? Чотири села у районі виступили з спів фінансуванням даних робіт: Заріччя, Сільце, Арданово та Луково. У останнього наприклад не має грошей аби себе утримувати, які вони податки можуть заробити? Ну тут напевно десь мінус як депутатського корпусу, так і самого голови села. Коли ти став головою, то ти трошки вже в супротив йдеш, бо тобі потрібно легалізувати податки. Якщо ти став головою, то це не означає, що ти маєш бути з усіма зразу добрим, ти повинен думати, як змусити платити податки, аби все було прозоро. Наприклад, треба нам освітлення чи площадку, от є підприємець, сплачує податки, з них і можна буде робити, тут потрібно знайти порозуміння з населенням і підприємцями, аби легалізували своїх працівників, платити податки в сільський бюджет. 

Де зовсім погано, то ми з районного бюджету виступимо з спів фінансуванням, як у Лукові. Сільце, Заріччя та Арданово вже виготовляє проекти, влітку думаю завершаться тендери. Вже придбано 4 авто Рено Дастер для сімейних лікарів.. Потрібно працювати, готувати документи, моніторити, відвідувати різні заходи, цікавитися розвитком, подавати заявки в різні проекти. 


відкриття Сатеітного гемодіалізного центру. Іршава, 2019. Фото Іршавська РДА

Як наприклад об’єднання йде в районі, по суті для сіл створення ОТГ було б чудовим шансом розвиватися.

Я спілкуюсь з голова сіл, вони кажуть, що якби їм повернули ПДФО, як було раніше, то вже би легше було, їм по суті треба наповнюванясть свого бюджету. Як відомо, ОТГ на сьогоднішній день навіть не вписано в Конституцію. Питання в тому скільки у них іде на соціально-економічний розвиток , наскільки відомо то у минулому році було виділено близько 600 тис грн, що таке 600 тис грн, це практично нічого. 

Якщо два бідні села об’єднаються, вони багатими точно не стануть. Чи схоче самодостатня громада тягти бідні села, чи захоче з ними об’єднатися і ділити свої доходи та утримувати їх? Область здається отримувала близько 15 млн грн для ОТГ, так ця сума і залишилася. ОТГ Іршава отримало 600 тис грн, чим більше буде створено ОТГ тим менше громади будуть отримувати умовно бонус. 

Якщо дивитися на це питання по державницьки, то я дивлюся на те як би район зберегти і аби він функціонував, тому ті  гроші що зараз у ОТГ це подоходний податок районного бюджету відійшов до ОТГ. У нас орієнтовно близько 800 млн грн районний бюджет, щоб було зрозуміло минулого року ми заробили близько 55 млн грн своїх, цього року ми б мали заробити близько 85 млн грн, хоча ми минулого року мали мати 85,  але частина коштів податку пішла до ОТГ, Тепер питання, а що це решта коштів, решта це субсидії, пенсії, це ті гроші як йдуть виключно на зарплату, на енергоносії, ті які йдуть прямими субвенціями: медицина і так далі. Ми дотаційний район, 92 % це дотація, і тільки 8% ми можемо на себе заробити. Тепер ми стоїмо перед питанням, чи готові ми брати відповідальність за райони, фактично створення ОТГ ставить нас в такі умови, що ми повинні скорочувати школи, лікарні і решту. 

Ну або залучати до району якогось інвестора…

Якщо є дійсно серйозні інвестори, то я тільки за. Черги з інвесторів ми не маємо, а у нас зараз іде ж війна, люди страхуються, нема аж такої привабливості. Відкрити ще якісь три паби, це не той інвестор який реально потрібен.  Ми знаємо, що в Арданові відкрився завод, є робочі місця, потрошку можливо щось буде. Якби з’явився серйозний інвестор, звісно що адміністрація була би тільки за і всіляко би підтримувала. 

То голови сільрад не зацікавлені у створенні ОТГ. А адміністрація як ставиться до створення ОТГ?

Наразі питання на паузі, побачимо як пройдуть вибори президентські, парламентські та місцеві. По суті створення ОТГ це йде дублювання штатів, створення тих самих відділів, це великі витрати на зарплати. Є наприклад ОТГ де два дитячі садки і одна школа, то там створюють цілий відділ освіти з повним штатом людей, це великі витрати на зарплату. 

А як дійде до обов’язкового об’єднання?

Петро Олексійович здається говорив, що добровільне об’єднання закінчиться в цьому році, далі буде механізм добровільно-примусового. Це буде добре лише у тому випадку, якщо б це було централізовано, одночасно і всюди. На прикладі району було б добре наприклад зі збереженням району з Іршавою у центрі, район би зберігся, ліквідуючи адміністрації і ради.  А якщо по шматочкам, то зараз привабливі міста і села порозбирають, а що потім робити бідним селам, там теж люди, школи, садочки?

В цьому році чи є якісь заходи для збільшення привабливості району, залучення інвесторів, окрім ремонту доріг?

На 2020 рік ми подавали об’єкти до ДФРР для співфінансування об’єктів. Мене постійно питають, чи є якийсь курс розвитку Іршавщини. З масштабного: у нас в жахливому стані будинок культури, лікарня і ще декілька об’єктів. От лікарня, заходиш у відділення гемодіалізу - Європа, виходиш – жах, ці туалети, коридори. Людина потрапляє до лікарні лікуватися, а в тому середовищі не дуже хочеться перебувати. Так само людина має йти на роботу і йти з роботи з задоволенням, а не фух відмучився. Це елементарні речі, наше обличчя. В цьому році також плануються дороги, берегоукріплення. Наприклад, зробили в Ільниці водопостачання, старий водогін несправний, все було перероблено, зараз є сільська рада, обійдіть по  дворах, вирішіть ціну водопостачання, зараз це робота сільської ради. 

Стосовно інвесторів і модернізацій. Питання сміттєзвалища. Ви їздили навіть до інвестора

Правда, інвестор потужний, має багато бізнес-проектів, європейці не звикли тратити свої гроші, все що йде в нове будівництво, це зазвичай кредити. Він заходив колись сюди з умовою, що Європа дає кредит на будівництво сортувальної лінії та утилізації. Потім у нас почалась війна, у Європі було все розписано поетапно, що і коли б мало завозитися, у нас сміттєзвалище паспортизовано, все було готово під кредит. Україна після початку війни трохи впала в рейтингу, банк, який мав надавати кредит, відмовив. На сьогоднішній день проблема безумовно велика, альтернативи нема. У мене тут було купа нарад стосовно сміттєзвалища які так і ні до чого не призвели, питання так і не вирішилося. Договір заключала обласна адміністрація, можна розірвати договір з «Еко Ір», але тоді сміттєзвалище залишиться без охорони і перетвориться в стихійне, почалися б підпали. Велися перемовини з «АВЕ», їм нашого сміття мало, от якщо б можна було завозити сміття з інших районів то так, але як нам переконати жителів Дубрівки дати добро на звезення ще більше сміття під село з інших районів? Сортування це звісно добре, але куди дівати решту? Утилізація обходилась би найдорожче, а добре продумана утилізація могла би ще приносити дохід.

На сьогоднішній день альтернативи нема. Але в «Еко Ір» теж не сидять на місці, шукають шляхи утилізації, адже саме обладнання для сортування не коштує дорого. Але нам важливо щоб все правильно сортувалося та згідно норм утилізувалося. Сміттєзвалище наразі виконує виключно функцію накопичення, так його вистачить на довго, але проблема нікуди не дінеться.


irshava-news.com

Коментарі (8)
Варошський Бударош
3/26/2019 11:23:44 PM  |  IP: 46.211.136.***
Буг Пубив позирай приеб..ся до руського языка.Та тiрявут Горiна думу у Росiю)))Гуканнота еб..на затуркана.Сидiт собI на жопI.Нех..й трембiты свои дроч.и на челядника.
Djon
3/20/2019 4:51:41 PM  |  IP: 178.95.82.***
Брехач
Djon
3/20/2019 11:12:36 AM  |  IP: 193.142.219.***
Невiрьте брихачовi !!!
Дідо Дичко
3/19/2019 9:20:57 AM  |  IP: 108.46.212.***
Жиніть нах уй того воняка маскальського чорт би в нього ревало забив
....
3/17/2019 11:23:44 PM  |  IP: 31.41.91.***
Зберегти район у вигляді Іршавської ОТГ - цікава думка хоч і не нова!) Тобто плювати на суть реформи ...головне зберегти родинно-кланову систему управління районом...цікаво як там в Білках і Довгому відреагують?!)))
...
3/16/2019 5:20:30 PM  |  IP: 46.211.53.***
0
гість
3/15/2019 11:01:12 PM  |  IP: 31.41.94.***
він сам собі інтервю замовив
РУСИН
3/15/2019 10:31:28 PM  |  IP: 37.52.139.***
НАШТО БРАТИ ІНТЕРВЮ ВІД БРЕХЛА? ЧЕМОДАН ВОКЗАЛ ОЛЕНЕГОРСЬК. НАЙ ТАМ БРЕШЕ.

Prev1Next
Додати коментар
Введіть число
 
Використання матеріалів сайту дозволено тільки за згодою редакції "Irshava News" та наявності активного гіперпосилання на джерело. Всі права на тексти, зображення і відео належать їх авторам.
Підписка Контакти
RSS irshava.news@gmail.com
Facebook +38 096 730 15 29
ВКонтакте
Партнери
© 2014 Irshava News