• 9:07 PM
  • понеділок , 22-липня-2019

Історія Іршави у світлинах. Частина ІІІ

  • 9/10/2018
  • Перегляди 760
  • Коментарі 2

Ми вже неодноразово розповідали історію Іршави та навколишніх сіл. Сьогодні пропонуємо вам чергову порцію світлин та історії міста.

Церковні документи Мукачівської єпархії за 1748 рік свідчать, що в Іршаві приходським священиком служить Василь Титик-Дубровський, а громада налічує 30 греко-католиків (інші були реформатами). 
У 1797 році зафіксована перша згадка про дерев’яну церкву в якій служив Шерегелій-Попович Іван. Вже у 1802 у центрі, тоді ще села, розпочалось будівництво мурованого кам’яного храму, освяченого у 1825 році (священиком на той час був Дешко Петро) і належала греко-католикам. Ця церква збереглася до сьогоднішнього часу.

Читайте також:

Минуле та сьогодення Іршави у фотозгадках ч. 2

У 1851 році в Угорщині вийшла друком праця «Опис населених пунктів Закарпаття середини ХІХ ст.» авторства члена-кореспондента Угорської академії наук Елека Фийнєша. Зокрема там про Іршаву сказано: «Іршава (Ilosva) – українське село в комітаті Берег за 3 милі на південь від Мукачева. Жителі: 18 римо-католиків, 617 греко-католиків, 34 реформати, 18 євреєїв. Є греко-католицька парохія. Рілля на один пар родюча; луки добрі; ліс красивий і дає багато жолудів і чорнильних горішків. Землевласник: родина Ілошвої».Згідно із Сен-Жерменським договором від 10 вересня 1919 року Підкарпатська Русь, в т.ч. Іршавщина, офіційно увійшли до складу Чехословацької республіки. За новим адміністративним поділом Іршава отримала статус окружного центру, ставши також осередком політичного та культурного життя округи.  

У 20 - 30-х роках XXст. в Іршаві діяли три млини, в т. ч. один водяний, три кузні, лісопилка та невеликий цех по переробці льону. Із соціальних закладів працювали районна аптека та два приватних лікарі, дитячий садок, районний шкільний інспекторат, дві школи (державна і церковно-приходська), пошта, друкарня, окружна управа, окружний суд, нотаріат та ін.Наприкінці1930-х років у Іршаві уже діяла початкова і горожанська школа (120 дітей, 7 учителів).

Читайте також:
Учні хедера. Як виглядали школяри с.Брід у 1935 році


На 1930 рік населення Іршави зросло до 3065 чоловік. Як і раніше, воно, в переважній більшості займалося сільським господарством. Торгівля в Іршаві обмежувалася кількома магазинами, корчмами, рестораном. Щотижня відбувалися ярмарки і ринки. До Мукачева та Хуста їздило декілька приватних автобусів. З Кушницею, Береговом та Виноградовом село сполучалось залізницею. 

У 1927році на Іршавщині сталося стихійне лихо — велика повінь, яка завдала селянству багато втрат. Також від неї постраждав райцентр.


міст при виїзді з міста в бік с.Дубрівка.

У  1960-х роках введено в дію винзавод, значно розширено маслосирзавод. Розпочав роботу Іршавський комбінат побутового обслуговування, комбінат хлібопродуктів, об’єднання «Сільгосптехніка», цегельно-черепичний завод, тощо.

Найпопулярнішим вином заводу була «Ізабелла».У 1946 році новостворена школа розмістилася в приміщенні нотарського уряду і мала тільки 9 класних приміщень. Старші класи були сформовані з молоді Іршави та ближніх сіл району. Умов для навчання не було майже ніяких. Не вистачало підручників, літератури, програм та й самих вчителів. Тому до вчительської роботи залучались, в першу чергу, місцеві кадри, які мали вищу освіту. Серед них перший директор школи – Ю.Ю.Іванчо, вчителі М.А.Білинець, В.Ф.Ушаков, Ю.М.Глеба та інші. Трохи пізніше вчительська когорта поповнилась групою вчителів – випускників різних педінститутів, які приїхали сюди за направленням. Це – А.В.Корзун (другий директор школи), В.А.Болдир, Г.С.Дворнік, Г.М.Кравченко. Важко перелічити всіх тих, хто у важкі післявоєнні роки творив славу школи, “сіяв розумне,  добре й вічне”.  Перший самостійний випуск 1947 року нараховував 11 учнів.

У 1949 році, коли пройшов поділ школи на дві – середню та семирічку,  у середній школі залишилось 18 класів та 19 вчителів. І знову нова хвиля молодих учителів з різних куточків України приїхали в Іршаву, щоб передавати свої знання місцевим юнакам та дівчатам. Серед них В.С.Волос, В.А.Карпова, Л.Я.Жданова, М.О.Сафонов, Г.М.Кочкіна, О.І.Михайліченко.

У 1968 році здійснено добудову школи, що привело до поліпшення умов для навчання учнів та роботи педагогів.

Будівля незмінна і по сьогоднішній день  - ЗОШ №1.


Irshava-news.com

Коментарі (2)
На ху . ХМ
12/12/2018 7:31:55 PM  |  IP: 194.60.77.***
Сам ти обісранець козел кончений
Хм
9/12/2018 10:40:45 PM  |  IP: 88.146.224.***
Короче розісрали іршаву

Prev1Next
Додати коментар
Введіть число
 
Використання матеріалів сайту дозволено тільки за згодою редакції "Irshava News" та наявності активного гіперпосилання на джерело. Всі права на тексти, зображення і відео належать їх авторам.
Підписка Контакти
RSS irshava.news@gmail.com
Facebook +38 096 730 15 29
ВКонтакте
Партнери
© 2014 Irshava News