-
8/19/2018
-
689
-
2
Загальнодержавна проблема зі сміттям не оминула і Іршавщину.
До нас звернулися мешканці вул. Набережна, та попросили розібратися з ситуацієї щодо вивезення ТПВ з одного з найбільш населених районів міста.
У Іршаві працюють дві служби, котрі надають послуги з вивозу ТПВ- приватний підприємець Дешко та КП "Тепло Місто", останні також надають послуги з обслуговування багатоквартирних будинків. Території, де вони здійснюють вивіз ТПВ ,у місті чітко розмежовано, ПП Дешко здійснює вивіз сміття з вул. Набережна, частково вул.Шкільна та приватного сектору. КП "Тепло місто" вивозить сміття з решти багатоповерхівок міста, с.Заріччя, та згідно укладених договорів у підприємців міста.
Після останнього перегляду тарифів було встановлено розмежування вартості вивезення твердих побутових відходів і надання послуг з обслуговування багатоповерхових будинків(згідно постанови Кабінету міністрів). Таким чином, на громадські обговорення винесено наступні цифри: - вивезення твердих побутових відходів від населення з багатоповерхівок з одного жителя - споживача - 22.00 за один куб.м. ТПВ, але не більше 66.00 грн.
- від інших споживачів 216.92 грн. за 1 куб.м.
- від бюджетних установ 246.91 грн. за 1 куб. м.
- вивезення твердих побутових відходів від населення приватного сектору з будинковолодіння, незалежно від кількості жителів - споживачів 66,00 грн. за 1 куб. м. Мешканці самостійно мають укласти договори про вивезення сміття з тією організацією, яка їх влаштовує.
Однією з проблем, яка найбільш жахає, є те, що майже 50 % жителі не уклали договори на вивіз сміття. Що це означає? А те, що вони виносять сміття, і паразитують на своїх сусідах, які справно сплачують рахунки, думаючи, що так і має бути, навіщо платити по рахунках, якщо сміття все рівно вивезуть? Від цього обслуговуюча фірма несе величезні збитки. Уявіть ситуацію - ви приходите на заправку, заливаєте пальне, але кажете, що платити не будете, бо ви тут живете. Абсурдно звучить, але люди чомусь переконані, що це - правильна позиція. Ситуація назрівала роками, бо з населенням не проводилася жодна роз'яснювальна робота зі сторони влади міста.
Друга складова проблеми – підкидне сміття. Мається на увазі сміття з інши мікрорайонів міста та сіл. Маємо таку картину, що в багатьох селах назріває проблема з ТПВ, адже люди щодня продукують сотні кубів сміття, і його також кудись треба дівати. Тому сміття викидують в найгіршому варіанті по дорозі в лісосмугу чи річку, або підкидують у місті, до існуючих контейнерів та в сміттєві урни вздовж доріг. І звісно за цей вивіз сміття не платять нікому.
У органів місцевого самоврядування є всі повноваження побороти дану проблему, зокрема штрафувати тих, хто не уклав договори на вивіз ТПВ. Також можлива система громадського осуду, жителі міста могли б самі виявляти тих недобросовісних громадян. Особливо актуальним є встановення системи відеоспостереження на площадках з вивозу ТПВ, завдяки цьому можна буде чітко відстежити, як з установлених нормами кубів сміття за добу збирається в два-три рази більше та виявити і притягнути до відповідальності порушників. Вирішення цієї проблеми потребує об'єднання зусиль як влади, бо вона має важелі впливу, так і людей, котрі мають вболівати за власний дім та місто, в котрому живуть.
Особливо актуально постає питання створення ОСББ, Іршава в цьому пасе задніх, а досвід інших міст показує, що відношення до питань утримання будинків та порядку навколо них кардинально змінюється, коли люди стають справжніми господарями майна, а не просто приватизують колись отримані квартири. Адже разом із правами це наклало на жильців і обов'язки по їх утриманню, ремонту та санітарному стану навколо них.