• 3:30 AM
  • субота , 10-червня-2023

Іршавчанам пропонують вибрати місце для розташування "знаку пам'яті жертв Голодомору"

  • 11/23/2016
  • Перегляди 914
  • Коментарі 12

Ковалі кузні «БК», які до Дня міста власним коштом встановили герб Іршави, ініціювали та вже виготовили «знак вшанування пам’яті жертв Голодомору» , йдеться у повідомленні міської ради. 


У композицію входить викувані колоски пшениці, гілки калини та квіти маку, все огорнуте двома людськими руками. Автором ідеї є Андрій Брич, за його словами головна мета створення цього знаку це співчуття та скорбота за всіма людьми, які померли в період Голодомору.


Сьогодні депутати міської ради, представники районних осередків політичних партій, громадськості та міський голова разом із автором проекту Андрієм Бричом шукали місце для встановлення знаку. Отже, за пропозицією ковалів, одним із них є сквер перед будинком дитячої творчості.


В ході обговорення запропонували встановити новостворений знак біля православної Петро-Павлівської церкви на одному із двох газонів, які огороджені декоративним парканом, біля церкви по вул.Набережній, в скверах біля готелю «Іршава» та ДШМ, біля каплиці навпроти прокуратури. Іршавчан просять допомогти у вирішенні питання щодо встановлення «знаку вшанування пам’яті жертв Голодомору». У коментуванні можете вказати де б саме ви хотіли бачити знак. 



Irshava News

Коментарі (12)
Михайло
11/28/2016 3:54:06 AM  |  IP: 88.196.133.***
уйку без тіткы ты бизівно правый бо любити своє треба і я рахуву ош моє Закарпаттячко самый ліпшый в світі край. я знаву нашу історію бо мало читаву.-...даколи.но тот памятник вто як напоминання нам всім,а на даный момент мы тоже частина того. будь здоров.
уйко без тіткы
11/28/2016 2:44:31 AM  |  IP: 178.248.249.***
мішко, треба любити своє... и стояти за своє, кідь сам ся не будеш уважати, та нико тя незаважать! Іщи раз напишу: по першів світовів розвалилися австро-мадяри, у паріжі на договорі 1918 р. СЛОВЯНИ БЛИЗЬКІ ПО МЕНТАЛІТЕТУ - ЗРОБИЛИ СИ РЕПУБЛІКУ, де і жили у мирі достатку на тоты часы... до зачатку другой світовів войні 1939р.
Михайло
11/28/2016 1:22:29 AM  |  IP: 88.196.133.***
уйкуз тутков моїв бабці 94рокы она росказовала ош після войны в 1946ому році кой нас приєдновали до союзу у нас тоже быв голод, правда ни такый страшный ги на Україні.мы типирь громадяни Україны та маєме помнити вто што было в нашів державі и нидопустити того в нашому крайови бо типирішня власть має дяку нас ид тому довести
уйко з тyтков
11/27/2016 8:48:20 PM  |  IP: 178.248.249.***
У иршаві не треба такі памняткы, же бы ся чилядь вадила-сважала, тото не є добрї! Перебачте вшыдкі кому ся тото не полюбить што типирь напишу: каждый ґеноцид поневолїня народу веде до ненависти... (кyлько мож промывати мозґы нашїв чиляди) Треба быти собов і быти лояльным до каждого народу... У НАС 30-ті РОКЫ (ЧЕХОСЛОВКІЯ,ПОДКАРПАТСЬКА РУСЬ) --- быв бум у розвитку нашого краю, золоті часы про нашого руснака: (вошколованый, сытый, тай парадно вбратый) ТОТО БЫЛА РЕПУБЛЇКА, З ВЕЛИКОЙ БУКВЫ -- ДЕМОКРАТЇЯ ПРО ВШЫДКІ НАРОДНОСТІ!!! ниякого голодомору у тоты рокы в иршаві не было.. P.S я проти сякых памняток што са не стосувуть нашого краю (линінови,сталїнови,бандирі...і т.д.)
Іршава
11/27/2016 3:28:02 PM  |  IP: 194.60.77.***
Неважливо де буде встановлено цей пам'ятний знак,головне,що він буде у нашому місті, ті, що захочуть вшанувати пам'ять, прийдуть будь куди, але таких людей мало...тому, шановні товариство,припиняйте чвати і будьте людьми.
Михайло
11/26/2016 1:26:06 AM  |  IP: 88.196.133.***
шановный ,,Іршавськый жителю,, тобі кось мішать прийти д православнів церкви і помянути жертв голодомору?чи ты якыйись сектант?тых што в ато шкода,бо воювуть ни за украйину ги думавуть а за інтересы жида порошенка.УПЦМП фурт была є и буде провкраїнськов а свої субєктивні домыслы держи при собі.хотябы раз піди на службу в храмУПЦМП та послухай як і за што там моляться.В церкві на набережнів памятный знак памяти жертв голодомору встановлено для тых ко вірить у Бога і хоче помянути тых люди,і мы перші в Іршаі встановили тот памятник,не лем для себе а й для всіх иншых.тобі вто видав такоє бо ты пишеш бо пишеш.нащьот того ош у1932-33тьому роках быв генонид агресором украйинськкого народу я згоден, но товды спомни што робили німицькі фашисты у ВВВ.
Іршавський житель
11/25/2016 6:50:19 AM  |  IP: 194.60.77.***
Памятний знак треба встановлювати на нейтральній від усіх іршавських релігійних конфесій. Або робити як мінімум 4 знаки і ставити біля кожного Іршавського храму, щоби ніхто не був обділений і не мав що закинути Бобику С. С.
На мою думку, варто його встановити на площі біля знаку воінам АТО де стоіть прапор. Аргументую: Голодомор - геноцид агресора проти нашого народу а прапор є символом стражденного украінського народу, рівнозначно як війна на сході де гинуть ті хто любить свій народ і кладе своє життя.
P.S. ставити знак біля храму чи хреста УПЦ МП, це означає зневажити тих які стали жертвами Голодомору(на жаль Кремль і УпцМП як тоді 1932-33 так і тепер є проти єдності нашого народу.)
До речі один такий "памятний знак" біля храму на Набережній уже встановлений, але незнати для кого?
Михайло
11/25/2016 1:15:36 AM  |  IP: 88.196.133.***
думаву ош біля церквы в цинтрі было бы май ліпше,бо люди што ходять до церкви будуть гонни кажду службу запалити за загыблыми свічку.а мийсарош най ни лопонить дурноє.
Мейсарош
11/24/2016 8:23:38 PM  |  IP: 95.154.230.***
Люди можете ся не нервозити. Пямятник и так покладуть там де рішить БОБИК
Мейсарош