• 6:17 PM
  • понеділок , 26-вересня-2022

Польовий семінар-тренінг за проектом HYDROFOR у НПП «Зачарований край»

  • 10/20/2015
  • Перегляди 839
  • Коментарі 1

Позаду спекотне засушливе літо, яке цьогоріч принесло чимало клопотів господарям, фермерам, але найбільше проблем мали лісівники. Нарешті наступила довгоочікувана осінь, яка засіяла випалену сонцем землю рясними дощами та розмалювала листя дерев жовто-червоною палітрою.
 
 Отож, надворі жовтень – час походів до лісу для гарного настрою, відпочинку та збору грибів.
 
 Та, як усім відомо, щоб мати задоволення від спілкування з природою, потрібно, щоб ліс був справжній, а усюди в лісових угіддях було видно дбайливого господаря. Тому саме з метою покращення практик ведення лісового господарства, а також задля сприяння гармонізованому попередженню паводкових ризиків у басейні р. Бодрог шляхом посилення гідрологічної ролі лісів, нещодавно, на базі НПП «Зачарований край» відбувся польовий семінар-тренінг для лісівників та спеціалістів заповідників та національних парків Карпатського регіону України.
 
 Дана зустріч на теренах Іршавщини для Карпатського регіону стала завершальним етапом проекту HYDROFOR: системи оптимального ведення лісового господарства, спрямовані на посилення гідрологічної ролі лісів у попередженні паводків у басейні р. Бодрог, тривалість якого складається з 26 місяців: 1.10.2013 – 30.11.2015рр.
 
 Територія проекту: західна частина Закарпатської області України та східні частини двох самоврядних регіонів Словаччини: Кошицького та Прешовського країв. Територія визначається гідрологічними водозборами основних карпатських приток ріки Бодрог – Ондава, Лаборець, Уж та Латориця.
 
 Приємно визначити партнерів проекту: подавач (головний партнер): Громадська організація «Агентство сприяння сталому розвитку Карпатського регіону ФОРЗА», Словацький партнер: Національний Лісовий Центр НЛЦ, Зволен, Український партнер: Український науково-дослідний інститут гірського лісівництва ім. П.С. Пастернака. Даний проект проводився згідно програми HUSKROUA, за фінансування Європейського союзу.
 
 Отож, як вказано вище, на території НПП «Зачарований край» 8-9 жовтня відбувся польовий семінар-тренінг, який організовано ГО «Форза» спільно з НПП «Зачарований край» за участі волонтера зі Швейцарії консультанта зі сталого ведення лісового господарства Еріха Оберхольца. Також серед запрошених гостей – представників лісових господарств, що мали бажання поспілкуватися і поділитися власними здобутками були присутні представники національних парків Карпатського регіону України, зокрема:НПП «Сколівські Бескиди, НПП «Гуцульщина», НПП «Верховинський», НПП «Синевір», а також Природного заповідника «Горгани».
 
 Привітальним словом та з побажаннями плідної співпраці розпочав семінар-тренінг директор НПП «Зачарований край» Піняшко І. М. Він, зокрема, щиро подякував організаторам семінару-тренінгу – експертам ГО «Форза» за надану можливість показати лісівникам та присутнім управлінцям сучасні методи й практику ведення лісового господарства, що направлені на посилення гідрологічних функцій лісу та його спроможності регулювати паводки . За тим усі учасники семінару-тренінгу мали змогу ознайомитися із парком «Зачарований край» у короткій презентації про НПП.
 
 Юрій Дербаль, представник ГО «Форза» , експерт проекту ГІДРОФОР представив цілі та завдання семінару-тренінгу і презентував результати втілення проекту HYDROFOR, ознайомив учасників з умовами формування ризику паводків у Карпатах, впливом дерева та лісу на водний баланс водозборів і заходами пом'якшення впливу посухи та паводків, результатами моделювання впливу лісокористування на водний режим водозбору, а також з рекомендаціями лісівникам щодо покращення практик лісогосподарювання для посилення гідрологічних функцій лісу. Серед попереджувальних адаптаційних заходів щодо захисту від паводків-запровадження системи інтегрованого планування та управління лісовими природними ресурсами (вода, ліс, земля, надра) за водозбірним принципом на основі національних, державних, міждержавних та регіональних програм; нанесення на картографічні лісівничі і інші землевпорядні, кадастрові матеріали межі водозборів та присвоєння їм кадастрових номерів; застосування при плануванні, вирощуванні лісів та використанні лісових ресурсів засад наближеного до природи лісівництва та обмеження всіх видів суцільних рубок (крім усунення наслідків пожеж та стихійних лих - вітровалів, буреломів, усихання).
 
 Наближене до природи лісівництво як система підтримки безперервності лісу відіграє такі важливі функції: перерозподіляє загальний об'єм стоку та регулює доступ вологи до ґрунту; збагачує запаси води в ґрунті сприяючи її просочуванню в ґрунт через мережу гравітаційних капілярів; збагачує ґрунтове живлення рік, потоків і мінімальний меженний стік у сухі періоди у 12 разів; зменшує кульмінацію паводку завдяки пізнішому “добіганню” води до річок і потоків.
 
 Крапля дощу, яка, як виявляється, долає 1 км у руслі водотоку за 6 хв, розпорошена у поверхневому стоці – за 90 хв, у внутрішньогрунтовому стоці затримується аж до 1,5 місяця. Не менш вразливим є той факт, що лісові деревостани зменшують швидкість під поверхневого стоку в 200 -500 разів порівняно з поверхневим; покращують якість лісового ґрунту, здатні формувати “водосховище”, що перевищує обсяг споживання населенням свіжої води.
 
 Корисні поради усім, хто причетний до розвитку лісу: обмежити площі зрубів, лісових доріг та трелювальних волоків (місця інтенсивного формування ерозії, зсувів і поверхневого стоку), влаштовувати прості інженерні споруди на постійних та тимчасових водотоках та для зменшення поверхневого стоку; запобігати ерозійним процесам та ущільненню ґрунту, рекультивувати волоки та верхні склади, застосовувати сучасні технології і досвід будівництва лісових доріг та волоків які мінімізовують негативний вплив на водний режим тощо.
 
 Підсумовуючи свою презентацію, Юрій Дербаль зауважив, що здоровий різновіковий мішаний впорядкований ліс – найкращий природний захист від паводків та посухи.
 
 За тим з презентаційним матеріалом з теми «Практика наближеного до природи лісівництва у різновікових лісах: належний підхід, що широко використовується у лісовому господарстві Європи, природних парках і заповідниках» виступив колега зі Швейцарії, експерт з наближеного до природи лісівництва Еріх Оберхольцер. Експерт зі Швейцарії відзначив, що управління лісами можна здійснювати за допомогою різних лісівничих систем, таких як суцільнолісосічна система (у т.ч. кінцевий прийом поступових рубок та суцільні санітарні рубки) та лісовідновна система. Усім присутнім Еріх представив найбільш сталу систему, що існує та застосовується у ширшому масштабі – це різновікове (або постійне безперервне) лісівництво.
 
 За співвідношенням суцільних рубок та інших лісогосподарських систем в Україні та Швейцарії, експерт дійшов до висновку, що «різновікове» лісівництво є екосистемний і повністю невиснажливий підхід до лісового господарства, тому суцільні рубки слід повністю припинити. Також безперечним є той факт, що різновікове лісівництво має на меті мінімальне людське втручання в лісові системи, тобто: вирубування окремих дерев чи малих груп дерев, що створює мозаїку різних за структурою деревостанів з розвинутим природним поновленням; достатня кількість мертвої деревини (сухостою, пнів, звалених колод) має залишатися в лісі як важлива частина біорізноманіття.
 
 Корисними для учасників семінару стали подані консультантом Оберхольцером необхідні передумови для успішної роботи зі створення різновікових деревостанів та настанови щодо вибору порід та сприяння їх росту. Надзвичайно цікавим була презентована схема переформування одновікових деревостанів у різновікові та подані конкретні пропозиції переходу від одновікового до різновікового лісового господарства: відмовитися від суцільних рубок; сфокусуватися на відборі окремих дерев заготовлювати часто, але помірно; терпляче працювати над створенням різновікових, змішаних насаджень (потрібно кілька прийомів протягом тривалого часу) тощо.
 
 Змістовними були завдання заготівлі, які могли б поліпшити життєздатність і стан дерев, що залишаються в деревостані; тому потрібно сконцентрувати ріст найкращих дерев при утриманні загального рівня продуктивності і якості насадження та забезпечити належні умови для природного поновлення, а також створити комплексне змішане різновікове насадження.
 
 Еріх Оберхольцер також відзначив, щоб відповідати наближеному до природи лісівництву потрібна відносно часта і помірна заготівля та заготівля окремих дерев цільового діаметру та/ або великих дерев низької якості, а також наслідування природних процесів.
 
 Експерт-консультант Еріх розповів українським лісівникам про практичні сторони успішного ведення лісового господарства у себе, у Швейцарії. Він, зокрема, відзначив, що у Швейцарії 70% лісів належать громадам. Їх плани ведення господарства відповідають тим показникам, які прийнятні для конкретної місцевості.
 
 На завершення Еріх сказав, що дуже любить свою роботу лісівника, але якби він мав можливість працювати в Україні, то, на жаль, йому було б дуже важко тут працювати із-за бюрократичного застою, він щиро співчуває Карпатським лісівникам, бо у нас дуже великий потенціал, який не зовсім правильно використовується. Тому експерт зі Швейцарії щиро запрошує Україну якнайшвидше вступати у Європу, щоб разом зберегти найцінніше, що є на землі – природу!
 
 Друга частина та наступний день проекту становили практичні заняття – польові тренінги, опрацьовані модератором Еріхом Оберхольцером. Тут усі учасники семінару на практиці змогли провести групові роботи з оцінки насадження, маркування та провели групові презентації та обговорили результати. Такі польові тренінги дадуть ефективний результат для практичної роботи лісівників при проведенні лісогосподарських заходів у букових та ялиново-букових деревостанах.
 
 Наостанок, НПП «Зачарований край» передає слова подяки організаторам та усім, хто долучився до польового семінару-тренінгу HYDROFOR: системи оптимального ведення лісового господарства, спрямовані на посилення гідрологічної ролі лісів та закликає усіх колег та небайдужих пропагувати застосування наближеного до природи лісівництва, переформування деревостанів, що є альтернативою суцільних рубок, демонструючи тим самим переваги багатоцільового лісогосподарювання, тому такі заходи мають бути включені до менеджмент-планів усіх карпатських національних парків та природних заповідників.
 
 У Європі панує приказка, яка говорить, що головне для людей – це те, що нас оточує, тому ми повинні дбайливо ставитися до природи: «Коли ми зрубаємо останнє дерево, убємо останнього звіра і знищимо останню річку, то зрозуміємо, що гроші неможливо їсти, ними не можливо дихати і вони не втамують спрагу!»

 Прес-служба НПП "Зачарований край"

Коментарі (1)
Ірина
10/20/2015 9:51:16 PM  |  IP: 37.53.205.***
Європа уже зрозуміла, що потрібно працювати, щоб зберегти природу, ліси. А у нас, на жаль, поки що лише йде боротьба у кабінетах бюрократів та влади за те, щоб побільше заробити, тому зрубують дерева. Дуже шкода....

Prev1Next
Додати коментар
Введіть число
 
Використання матеріалів сайту дозволено тільки за згодою редакції "Irshava News" та наявності активного гіперпосилання на джерело. Всі права на тексти, зображення і відео належать їх авторам.
Підписка Контакти
RSS irshava.news@gmail.com
Facebook +38 096 730 15 29
ВКонтакте
Партнери
© 2014 Irshava News