-
7/6/2014
-
1879
-
0
Іван-день завжди був наповнений різними обрядами, які пов'язані з водою, вогнем і травами. З ранку в цей день прийнято було купатися в річках і озерах. Однак деякі вважали що навпаки, краще не робити цього, інакше водяний потягне на дно.
Головною особливістю купальської ночі можна назвати стрибки через очищаюче багаття. Люди танцювали навколо вогнищ і стрибали через них, іноді проганяли через них домашню худобу, щоб уберегти її від мору. Матері у вогні цих багать спалювали сорочки хворих дітей, щоб вони швидше видужували.
Молодь і діти грали , бігали на перегонки і всіляко веселилися. Нагадаємо, що ця ніч є найкоротшою в році. Вважалося, що в неї не можна лягати спати. У цей містичний час, згідно з народним повір'ям, прокидалася і активізувалася всяка нечиста сила.
Звичаї свята «Іван Купала» з травами
Безліч звичаїв цього свята пов'язано і з травами. Було прийнято збирати квіти і трави і класти їх під Іванову росу. Потім їх сушили і берегли, вважаючи їх цілющими. Цими травами обкурювали хворих, боролися з нечистю, а також використовували і для інших обрядів.
Проте найголовнішою травою цього дня традиційно є папороть. З нею пов'язані древні перекази про скарби. Вважається, що цвіт папороті з'являється опівночі тільки на кілька секунд. З ним можна знайти будь скарби, навіть ті, що знаходяться дуже глибоко під землею.
Це свято завжди вважалося одним з найбільш містичних. З ним пов'язана величезна кількість стародавніх повір'їв та обрядів. У цю ніч збирали траву на ім'я кожного члена сім'ї. Чия квітка раніше зів'яне, та людина в цьому році захворіє або навіть помре. Вважається також, що, якщо в цей день перелізти через паркани 12 городів, то обов'язково збудеться будь-яке бажання.
У дівчат у ніч напередодні цього свята було прийнято опускати на воду вінки, в які встромляли запалені свічки. Якщо вінок тонув, це означало, що дівчина не вийде заміж за свого судженого, т.к. він вже розлюбив її. Найщасливішою буде та, у якої вінок найдовше протримався на воді.
Згідно зі звичаями, на порозі і на підвіконнях клали кропиву, щоб захистити свій будинок від нападу відьом. Всіх коней надійно замикали, тому що вірили, що в цю ніч відьми можуть забрати їх на свій шабаш.
Народні повір'я свідчили, що дерева в цю чарівну ніч залишають свої місця і спілкуються між собою за допомогою шелесту листя. Розмовляють також трави і тварини.
Цікаве повір'я пов'язане з квіткою іван-да-марья. Її потрібно було зірвати в цю ніч і покласти по кутах хати. Ці квітки почнуть розмовляти одна з одною, тому злодій побоїться залізти в цей будинок, думаючи, що там господар з господинею.
Опівночі незаміжній дівчині потрібно закрити очі і набрати квітів, а потім покласти їх під подушку. На ранок дивляться, якщо набралося 12 трав, то цього року дівчина вийде заміж.
На мурашиних купах в цю таємничу ніч було прийнято збирати в посудину масло. Воно вважалося ліками від різних хвороб.
Irshava News